Ders Notları

Cisimleri nasıl harekete geçirebiliriz? Hareketli bir cismi durdurmak için ne yaparız?

4. Sınıf Fen Bilimleri Cisimleri nasıl harekete geçirebiliriz? Hareketli bir cismi durdurmak için ne yaparız? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Cisimleri nasıl harekete geçirebiliriz? Hareketli bir cismi durdurmak için ne yaparız? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Bir cismi harekete geçirmek ya da hareketli bir cismi durdurmak için dışarıda o cisme dışarıdan bir kuvvet uygulamalıyız. Kuvvet uygulamazsak cisim sabit durmaya veya hareket etmeye devam eder.


Cisimleri nasıl harekete geçirebiliriz? Hareketli bir cismi durdurmak için ne yaparız? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Bir cismi harekete geçirmek için o cisme hareket etmesini istediğimiz yönde bir kuvvet uygulamalıyız. Mesela duran bir topa vurmak, bir gülleye üflemek ya da kapıyı kapatmak için elimizle itmemiz örnek verilebilir. Üç örnekte de cisme dışarıdan bir kuvvet uygulanır ve cisim harekete geçer.

Hareketli bir cismi durdurmak içinde kuvvet uygulamamız gerekir. Bu kuvvet cismin hareket yönünün tersi yönde olmalı. Böylece cismi hareket ettiren kuvveti sıfırlarız ve cisim durmuş olur. Mesela hareket halindeki bir arabayı durdurmak için frene basarız hareket etmesini sağlayan kuvvet sıfırlandığında araba duracaktır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Duran bir cismi hareket ettirmek için kuvvet uygulamak gerekir. Bu kuvvet şiddetine göre duran bir cismi hareket ettirebilir. Örneğin iterek sallayarak hızlandırarak ve farklı şekillerde cisimlere uyguladığı mız hareket sayesinde cisimler yön değiştirebilir yavaşlayabilir hızlanabilir veya sallana bilirler. Cisimler durdukları zaman kuvvet olmadan ve etkili bir hareket olmadan hareket edemezler.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.