Ders Notları

Çocuklar, ünitemizde öğrendiğiniz bilgiler doğrultusunda iklim ve hava olayları arasındaki farkları açıklayabilir misiniz?

8. Sınıf Fen Bilimleri Kitabı Çocuklar, ünitemizde öğrendiğiniz bilgiler doğrultusunda iklim ve hava olayları arasındaki farkları açıklayabilir misiniz? konusunu kısaca ele alacağız. 


“Çocuklar, ünitemizde öğrendiğiniz bilgiler doğrultusunda iklim ve hava olayları arasındaki farkları açıklayabilir misiniz?” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

İklim ve hava olayları arasındaki farklar şunlardır  ;

  • İklim uzun süre takip edilerek bulunmasına rağmen hava olayları kısa zamanda meydana gelebilir
  • İklimlerin ne zaman oluşacağı kesin olmasına rağmen hava olaylarını ne zaman gerçekleşeceği tahmin açısından zordur
  • Hava olayları bölgenin yağışlı bir gün güneşli, rüzgarlı olup olmayacağını ortaya koyarken, süreklilik oluşturarak bir bölgenin hangi aylarda yağış almayacağını geniş açıdan izler.

“Çocuklar, ünitemizde öğrendiğiniz bilgiler doğrultusunda iklim ve hava olayları arasındaki farkları açıklayabilir misiniz?” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

İklim belirli bir bölgenin güneşe uzaklığı yer şekilleri ve doğal ortamdan etkilenen ve uzun süre takip edilerek anlaşılan durumlardır. Hava olayları dediğimiz şey ise kısa zamanda meydana gelen durumlardır.

İklim kesin olarak tahmin edilebilirken hava olayları kısa zamanda değiştiği için tahmini zordur.

İklimlerde yaşanan değişkenlikler az hava olaylarında ise çoktur.

Hava olayları bir bölgenin yağışlı mı, güneşli mi rüzgarlı mı olacağını ifade ederken iklim ise süreklilik oluşturarak bir bölgenin ikliminin nasıl olacağını gözlemler.


İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Öğrendiğimiz bilgileri göre iklime göre elbette ki doğa olayları gerçekleşebilir iklime farklılık olarak doğa olaylarının yaşandığını yukarıdaki bilgilerle öğrendim yukarıda verilen bilgilerle fen bilimleri dersimi tamamladım fen bilimleri dersinde her zaman cevaplamak istediğim soruları ve yapmak istediğim tüm bilgileri Forum sayfası ile hemen bulabiliyorum bu sitedeki bilgi ve cevapları tüm öğrencilerin anlayabileceği ve defterine geçirebileceği bilgiler yer almaktadır sizler de ödevlerinizi buradan yaparak birçok bilgiye ve cevabı ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.