Ders Notları

Çocuklara istek ve ihtiyaçlarına göre çeşitli imkânlar sağlanmazsa hangi sorunlar ortaya çıkabilir?

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Çocuklara istek ve ihtiyaçlarına göre çeşitli imkânlar sağlanmazsa hangi sorunlar ortaya çıkabilir? konusunu kısaca ele alacağız. 


“Çocuklara istek ve ihtiyaçlarına göre çeşitli imkânlar sağlanmazsa hangi sorunlar ortaya çıkabilir?” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Her bir çocuk belirli beceriler ve belirli bir mizaç üzerine doğar. Çocukların istek ve ihtiyaçları onların hangi konuda becerili oldukları konusunda ipucu verir.

Çocuklara istek ve ihtiyaçlara göre çeşitli imkanlar sağlanmazsa yetenekleri ortaya çıkmaz, yeteneklerini geliştiremez veya hayal kırıklığı ile hayata sağlam adımlarla başlayamazlar.


“Çocuklara istek ve ihtiyaçlarına göre çeşitli imkânlar sağlanmazsa hangi sorunlar ortaya çıkabilir?” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Her bir insanın doğduğunda kendisine verilmiş olan farklı farklı becerileri vardır.

Bu becerileri fark etmek ve ortaya çıkarmak ise kendisine verilen imkanlara bağlıdır. Resim çizme yeteneği olan bir çocuk eğer bu geliştirilmezse sadece bedeni çizimlerle kalır y yeteneği körelir ya da bunu açığa çıkarmadığı için hiçbir zaman fark etmez.

Güzel şiir yazan bir çocuk eğer yazdıkları Küçük şeyler bile olsa önemsemezse veya bu becerisi geliştirilmezse körelir veya bunu ortaya çıkaracak gücü bulamaz.

İster matematik ister icat konusunda olsun her konuda bu durum böyledir.

Çocukların olması mümkün olmayan istekleri olsa da istekleri gözden geçirilmeli ve elden gelenler yapılmalıdır.

Çocukluk dönemi hayatın hepsini etkileyecek ve insanın duygularının temelini oluşturacak zaman dilimi olduğu için çok önemlidir.

Bu yüzden bu zaman zarfında çocuklara destek çıkmalı ve istekleri önemsenmelidir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Çocukların istek ve ihtiyaçları satın alınamazsa elbette ki çocuklar zordur duruma düşebilir yakın çevresinde bulunan çocuklardan eksik kalabilir veya hak ve özgürlüklerinden faydalanamaz bu gibi durumlarda çocuk elbette ki üzüntüye düşebilir hak ve özgürlüklerin yanısa bir çocuğun en temel hakları her zaman karşılanmalıdır bunlar yemeği içme barınma giyinme gibi birçok ahlaki değerlerdir bu değerleri her zaman bilerek ve bu değerleri her zaman sahip çıkarak çocuklarımızın ihtiyaçlarını ve çocuklarımızın en temel haklarını savunarak bilmeli ve onlara daha yaşanılabilir daha temiz daha düzgün bir dünya bırakmalıyız.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.