Ders Notları

Çocukların haklarını etkin bir şekilde kullanabilmesi için neler gereklidir?

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Çocukların haklarını etkin bir şekilde kullanabilmesi için neler gereklidir? konusunu kısaca ele alacağız. 


“Çocukların haklarını etkin bir şekilde kullanabilmesi için neler gereklidir?” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Çocukların haklarını etkin bir şekilde kullanabilmesi için çocuklar hakları konusunda bilinçlendirilmelidir.

En önemlisi de onlar haklarını belirli ölçülerde savunamadıkları için büyüklerin bu konuda dikkatli ve insaflı davranmalarıdır.

Büyükler ve çocuklardan başka da devlet yöneticilerin ve devlet yasalarının bu konuda katı olması ve caydırıcı özellikler ile çocukların savunulması lazımdır.


“Çocukların haklarını etkin bir şekilde kullanabilmesi için neler gereklidir?” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Çocukların haklarını etkin bir şekilde kullanabilmesi için burada çocuklara, ebeveynleri, yetişkinlere ve devlete büyük görevler düşmektedir.

İlk olarak yapılması gereken çocukların hakları konusunda bilinçlendirilmeleri ve bu konuda ebeveynlerinin onlara destek çıktığını bilmeleridir.

Çocuklar fiziksel olarak savunmaya ihtiyaç duydukları için kendi haklarını bilmeleri onlara yetmez.

Ebeveynlerin çocukların haklarını çiğnemeleri ve onların sağlıklı bir birey olarak yetişmeleri için katkıda bulunmaları lazımdır. Yetişkinlerin de buna riayet etmesi çok önemlidir.

Ne yazık ki herkes bugün işte olmadığı için devlet bu konuda kesin kurallar koymalı ve çocuklar yasalarla korunmalıdır.

Çocukların haklarını çiğnenmesi durumunda caydırıcı cezalar konulmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bir çocuk temel hak ve özgürlüklerinden faydalanması için öncelikle temel hak ve özgürlüklerin neler olduğunu bilmeli ve kullanabilecek ortama sahip olmalıdır. Temel hak ve özgürlüklerimiz denilince aklımıza sağlık eğitim barınma giyinme ve özel haklar aklımıza gelmektedir bu haklar bağımsızlığımızı ve özgürlüğümüzü destekler bu haklar olunca her zaman daha sağlam daha yaşanabilir ve daha mutlu ortamlarda çocukların büyüdüğünü görebiliriz bazen savaşlarda sömürgeler de ekonomik sıkıntılarda çocuklara hak ve özgürlüklerinden mahrum olarak büyüdüklerini görebiliriz bu da çocukları ciddi bir şekilde etkilemektedir.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.