"Çok gezen mi bilir, çok okuyan mı?" atasözünü metin ile ilişkilendirerek yorumlayınız. | Forum Sayfa Cevapları

“Çok gezen mi bilir, çok okuyan mı?” atasözünü metin ile ilişkilendirerek yorumlayınız.


Türkçe Öğretmeni

7. Sınıf Türkçe “Çok gezen mi bilir, çok okuyan mı?” atasözünü metin ile ilişkilendirerek yorumlayınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


“Çok gezen mi bilir, çok okuyan mı?” atasözünü metin ile ilişkilendirerek yorumlayınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap :

İnsanlar okuyarak birçok bilgiye erişebilirler okumak insana birçok şeyi öğretebilir. Fakat öğrendiklerini tekrar etmediği sürece bu bilgiler bir süre sonra unutulur gider.

Gezen, gören bir insan hayatı yolculuklarda geçtiği için bu süre zarfında hem okur, hemde gezdiği yerlerin bilgilerini görsel olarak öğrendiği için bunlar yalın bilgi değil hatıra olacaktır. İnsan beyni hatıraları kolay kolay silmediği için bu bilgiler hatıra kalır.


“Çok gezen mi bilir, çok okuyan mı?” atasözünü metin ile ilişkilendirerek yorumlayınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap :

Çok gezen mi bilir, çok okuyan mı sorusunun cevabını arayalım. İnsanlar genellikle çok okuyan bilir gibi bir kanı içerisine girmişlerdir.

Okuma sevgimizi bu soruyla arttırmaya çalışırlar, fakat bu ikilemde mantıklı olarak düşündüğümüzde bu ikilem yan yana gelmemelidir. Bu ikisi de birbirinden ayrı olgulardır. Çok gezen insan hayatının önemli bir kısmını yolculuk yaparak geçirir. Yaşadıkları, gördükleri ona tecrübe edinmesini sağlar.

Gezdiği gördüğü yerler görsel hafızasıyla kaydolduğu için bu bilgiler taze kalır. Çok okuyan insanlar ise kitaplardan birçok bilgiye kolaylıkla ulaşabilir. Bilgiye pratik ulaşabilmesinin yanı sıra gezen kadar detaylı bilgiye sahip değildir, hafızasında bu bilgiler taze kalmayabilir. Okuyan insanın hafızasının alabileceği bir kapasite vardır. Doğal olarak bir süre sonra öğrendiği bilgileri unutacaktır.


 


Ödevini Bulamadıysan ARA

“Çok gezen mi bilir, çok okuyan mı?” atasözünü metin ile ilişkilendirerek yorumlayınız.

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

error: Kopya Yasak