Ders Notları

Cumhuriyet Bayramı’nı hangi tarihte kutladığımızı yazınız.

3. Sınıf Türkçe Cumhuriyet Bayramı’nı hangi tarihte kutladığımızı yazınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Cumhuriyet Bayramı’nı hangi tarihte kutladığımızı yazınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Cumhuriyet Bayramı cumhuriyetin ve yönetimde halkın da söz sahibi oluşunu kutlarız. 29 Ekim 1923 te ilan edilen cumhuriyet her yıl aynı tarihte Cumhuriyet Bayramı olarak kutlanır.


Cumhuriyet Bayramı’nı hangi tarihte kutladığımızı yazınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Cumhuriyetten önce hala saltanat ile yönetilmekteydik. Bu durum halkın bağımsızlığını kısıtlamaktaydı ve yeni Türkiye için uygun değildi. 29 Ekim 1923 yılında cumhuriyet ilan edilse de temelleri daha önceden atılmıştır. Türkiye Büyük Millet Meclisi 23 Nisan 1920 de açılmış halk yönetimde söz sahibi olmuştur. 1922 tarihinde saltanatın kaldırılmasıyla birlikte artık cumhuriyet yönetimine geçilmesi için bir engel kalmamıştır. 29 Ekim 1923 tarihinde ülkemizin yeni yönetim biçimi cumhuriyet olmuştur. Her yıl 29 Ekim tarihinde ulusal egemenliğin halka verildiği bu yönetim biçimini kutlamaktayız.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Ülkemiz Kurtuluş savaşı zaferinden soru cumhuriyetle yönetilmeye başlandı. Cumhuriyet demokrasi esas alan temel hak ve özgürlükleri tanıyan ve birçok konuda insanlara eşit özgürlükler veren bir yönetim biçimidir. Cumhuriyet 29 ekim 1923’te ilan edilmiştir. Cumhuriyet ilan edildikten sonra her sene büyük bir coşkuyla ve büyük bir şenlik içerisinde ülkemizde kutlanmaktadır. Türkiye Büyük millet meclisi açıldıktan sonra ve Türkiye Cumhuriyeti devleti kurulduktan sonra cumhuriyetle ve demokrasinin esas aldığı ilkelerle yönetilmeye başlandı. Cumhuriyet yönetimi birçok konuda özgürlüklerimizi ve eşitlik değerlerimizi tanıyan ve bağımsız bir şekilde yaşamamızı sağlayan bir yönetim biçimidir

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.