Ders Notları

“Cumhuriyet” kavramı ile ilgili bildiklerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

7. Sınıf Türkçe “Cumhuriyet” kavramı ile ilgili bildiklerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


“Cumhuriyet” kavramı ile ilgili bildiklerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Cumhuriyet kavramı bizlere en iyi yönetim şekillerinden bir tanesi olan Milletin egemenliği esas alınarak insanların Adaletli bir şekilde yönetildiği yönetim biçimi olarak kabul edilmesi gereken bir yönetim biçimi olarak ifade edebiliriz.


“Cumhuriyet” kavramı ile ilgili bildiklerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Cumhuriyet kavramı ile ilgili söylemek istediklerimiz milli egemenliğe esas olarak dayanan milletin bağımsızlığını millet içerisindeki farklı kültürleri din mezhep Farketmeden eşit bir şekilde yönetildiği yönetim biçimi Cumhuriyet olarak adlandırılmaktadır.

Bizler için önemli bir yönetim şekli olan cumhuriyet Mustafa Kemal Atatürk tarafından ilan edilerek gençlere Armağan edilmiş ve cumhuriyet üst sürekli olarak Çağdaş medeniyetler düzeyine çıkararak Türk milletimizi En üst düzeyde temsil edilmesi gerektiğini ifade eden bir yönetim ve armağandır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Cumhuriyet günümüzde en iyi yönetim şekillerinden biridir. Ülkemiz Kurtuluş savaşı kazandıktan sonra 29 Ekim 1923’te Cumhuriyeti ilan ederek Cumhuriyet ve demokrasi yönetilmeye başlanmıştır. Türkiye Büyük millet meclisi açılarak burada ilke ve inkılaplar öne sürülerek Cumhuriyet ilan edilmiş ve cumhuriyet ile yönetilen ülkede hak ve özgürlükler tanınmıştır. Dünyanın birçok yerinde cumhuriyetle yönetilen birçok ülke vardır. Cumhuriyet seçme ve seçilme hakkına getirdiği için bir toplum içerisinde yaşayan insanlar oybirliğiyle seçmiş olduğu yöneticiyi başa getirirler. Demokrasinin esas aldığı Cumhuriyet yönetim şekli ülkemizde de birçok yenilikleri ve inkılapları da beraberinde getirmiştir. Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde ilan edilen Cumhuriyet ülkemize aydınlık bir gelecek sunmuştur.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.