Ders Notları

Cumhuriyet, neden en iyi yönetim biçimidir? Örnek vererek açıklayınız.

3. Sınıf Hayat Bilgisi Cumhuriyet, neden en iyi yönetim biçimidir? Örnek vererek açıklayınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Cumhuriyet, neden en iyi yönetim biçimidir? Örnek vererek açıklayınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Cumhuriyet yönetimi en iyi yönetim biçimi olmasının temel sebebi halkın direkt olarak yönetimi etki etmesi ve onları yönetecek kişileri oybirliği ile seçilmesinden kaynaklanmaktadır. Vatandaşlar belli bir fikir üzerine yoğunlaşarak belli bir süreliğine onları yönetmek istedikleri insanları seçmesi ve yaptıkları işlere göre gelecek seçimlerde tekrar seçmesi veya azil etmesi olması nedeniyle Cumhuriyet en iyi yönetim biçimi olarak ifade edilmektedir.


Cumhuriyet, neden en iyi yönetim biçimidir? Örnek vererek açıklayınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:   Dünya tarihine bakıldığı zaman Cumhuriyet en iyi yönetim biçimi olarak tarih boyunca insanların uyduğu bir yönetim biçimi olarak kabul edilmektedir.

Cumhuriyet yönetimi en iyi yönetim biçiminin olmasının temel sebebi bir milletin kendisini yönetmesi amacıyla oy hakkı ile beraber kendisini belli süreliğine yönetecek olan insanları belli cümleleri seçmesi ve onların belli İcraatlarını kontrol ederek tekrar seçmesi veya azil edilmesi olarak ifade edilmektedir.

İşte bu nedenle Cumhuriyet yönetimi sürekli olarak belli kişilerin yönetimde kalmaması belli kişilerin seçilmesinin yalnız vatandaşların oylarını ve düşüncelerine bağlı olması nedeniyle sürekli olarak değişen ve seçme ve seçilme hakkına sahip olan bir yapının temellerine dayandırılması açısından Cumhuriyet en iyi yönetim şekli olarak karşımıza çıkmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti olarak vatandaşlık görevimizi en iyi şekilde yerine getirilmeli oylarımızı kullanmalı seçme ve seçilme hakkımızın en iyi şekilde kullanmalı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhuriyet yapısını var olan dünya yapısına modernize edilerek korunması ve sürekli olarak Çağdaş medeniyetler uygarlıklar düzeyine çıkarılmasının gerektiğini ifade etmek gerekmektedir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Cumhuriyet bir devletin uygulayacağı en güzel yönetim biçimidir.yönetim biçimi eskiden Osmanlı devleti zamanında babadan oğula geçen yönetim şekli günümüzde insanların seçme ve seçilme hakkından faydalanarak halkın seçtiği yönetim şeklidir. Ayrıca cumhuriyet ile beraber gelişmekte olan birçok ülkeleri eğitim sağlık yenilik ve inkılaplarına sahip olmaktayız

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.