Cumhuriyet yönetiminin sahip olduğu özellikler hakkında bir araştırma yapınız.


İnkilap Tarihi Öğretmeni

8. Sınıf İnkılap Tarihi Cumhuriyet yönetiminin sahip olduğu özellikler hakkında bir araştırma yapınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Cumhuriyet yönetiminin sahip olduğu özellikler hakkında bir araştırma yapınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap :

Cumhuriyet  yönetim olarak hak, eşitlik, özgürlük ve adalet ilkeleri öne çıkar. Adalet bağımsız mahkemelerce sağlanırken kanunu meclis yapar. Siyaseti ise hükumet ve muhalefet tarafından yapılır.  Meclis seçimle  oluşturulurken, cumhurbaşkanı  yönetimin başkanı seçimle gelir.


Cumhuriyet yönetiminin sahip olduğu özellikler hakkında bir araştırma yapınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap :

Cumhuriyet yönetimi halkın egemenliğine dayanır. Hukukun üstünlüğüne dayanır. Cumhuriyet yönetiminde halkın seçme ve seçilme hakkı bulunur. Çoğulcu sistem  ile parlamenter sistem ile uyum içerisindedir. Halk istediği insanları kendini temsil etmesi için millet vekili olarak seçer.

Seçilen meclis içerisinden hükumet kurma yetkisi verilir. Halk cumhurbaşkanını kendi seçerek  yönetimin başına geçirir. Cumhuriyet yönetiminde insanlar  hak, eşitlik, özgürlük ve adalet kavramları ile yönetilirler. Adalet bağımsız mahkemeler tarafından sağlanırken meclis kanun çıkarır vede siyasi partiler ve hükumet yapar.


 

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

Cumhuriyet yönetiminin sahip olduğu özellikler hakkında bir araştırma yapınız.

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
Cumhuriyet yönetimi ülkemizde ve dünyanın birçok bölgesinde tercih edilen bir yönetim şeklidir Cumhuriyet yönetimi halkın seçme ve seçilme özgürlüğü ile fazlalığını vermiş olduğu yöneticinin başa geçmesi ve milletin kendi vericisini seçtiği bir yönetim şeklidir Cumhuriyet Ayrıca demokrasi esas almaktadır demokrasi tüm insanlara eşit hak ve özgürlüklere tanır bunun yanısıra demokrasi sayesinde insanı ayrımı yapmaksızın bir ortamda yaşayabilir demokrasi insanları ayrı çalışma hakkı ve sağlık hakkı eğitim hakkı ve genel toplum Hakkı tüm hakları özgürce kullanabilirler bağımsızlığımızı ve özgürlüğümüzü cumhuriyet yönetimi sayesinde daha iyi bir şekilde kazanırız.
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

    • 15 Kayıtlı Üye
    • Son Üye Mine
    error: Content is protected !!