Ders Notları

Daha önce hiç gitmediğiniz bir yer hakkında araştırma yapıp bu yere yaptığınız hayalî bir geziyi anlatan bir mektup yazınız.

4. Sınıf Türkçe Daha önce hiç gitmediğiniz bir yer hakkında araştırma yapıp bu yere yaptığınız hayalî bir geziyi anlatan bir mektup yazınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Daha önce hiç gitmediğiniz bir yer hakkında araştırma yapıp bu yere yaptığınız hayalî bir geziyi anlatan bir mektup yazınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Benim gitmek istediğim yer bunlar önce Türkiye’den veya dünyanın herhangi bir yerinden birçok insanın Henüz gitmediği yer olan gizemli kıta Antartika’ya gitmek isterdim.

Antartika dünyanın en büyük soğuk çölüdür. Burada hava sıcaklığı ortalama – 50 derece kadardır Fakat burada Şili ve Arjantin birer tane küçük kasaba kurarak burada yaşayan insanlar oluşturmuşlardır. Buraya uluslararası birçok uçak iniş yapabilmektedir kargo uçağı şeklindeki uçakların indikleri pistler kardan ve buzdan yapılmıştır.


Daha önce hiç gitmediğiniz bir yer hakkında araştırma yapıp bu yere yaptığınız hayalî bir geziyi anlatan bir mektup yazınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Sıcak bir yaz günü güneş in insanı yaktığı bir günde büyük kışlık giysilerin dolu olduğu 2 bavulla yola çıktım. Herkes şimdi bu yaz günü ne kışlığı demiştir.

Büyük bir kargo uçağına bindik uzun bir yolculuk eşliğinde güneş in sıcağında terleyerek çıktığımız yolculuğa biraz uyumaya başladım. Aradan geçen uzun süre zarfında üşüyerek kalktım pencereden baktığımda her yer bembeyazdı. Pilotumuz Antarktika ya hoş geldiniz diyerek anons unu çekti üzerimize kalın giysiler ve kar tulumlarımızı giydik botlarımızı giydikten sonra artık inişe hazırdık buzdan bir piste indik ve küçük kasaba ya indik Antartika’da ki yaşam kasabası Chile ye inmiştik.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Daha önce hiç gitmediğiniz bir yere hayal ettiğimiz zaman ve oraya gitmek istediğimiz zaman öncelikle hayal ettiğimiz bu bölge hakkında temel bilgilere sahip olmamız gerekir. Örneğin bir kitaptan gideceğimiz bu bölgeyi okuyarak hayal edebiliriz kitaplarda bulunan kaynaklar o bölgede hakkında temel bilgiler bize verecektir ve bu bilgiler sayesinde oraya yolculuk yapıyor gibi çeşitli bilgilere sahip olabilir ve o bilgileri de o bölge hakkında neler olduğunu öğrenebiliriz. Örneğin hiç gitmediğiniz bir İstanbul şehrini kitaplarda ve kaynaklarda okuyarak İstanbul’da bulunan tarihi ve güzel güzellikleri gözüm görebilir oraya bulunuyor gibi hayal edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.