"Danışan dağı aşmış, danışmayan düz yolda şaşmış." atasözünde anlatılmak istenen sizce nedir? | Forum Sayfa Cevapları

“Danışan dağı aşmış, danışmayan düz yolda şaşmış.” atasözünde anlatılmak istenen sizce nedir?


Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni

8. Sınıf Din Kültürü “Danışan dağı aşmış, danışmayan düz yolda şaşmış.” atasözünde anlatılmak istenen sizce nedir? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


“Danışan dağı aşmış, danışmayan düz yolda şaşmış.” atasözünde anlatılmak istenen sizce nedir? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap :

Danışan dağı aşmış, danışmadan düz yolda şaşmış. Atasözü ile insanın her konuda bilgisi olamayacağı, bilmediği konuşa hakkında mutlaka bir bilene sorması gerektiği anlatılmak istenmektedir.

Çünkü insan bazı konular hakkında yaşantısında dolayı daha bilgiliyken bazı konular hakkında bilgisi olmayabilir. Herkesin aynı konular hakkında aynı bilgiye sahip olması beklenemez. Bundan dolayı bilmediğimiz konularda bir bilene sormamız onlardan destek almamız daha iyi olur.


“Danışan dağı aşmış, danışmayan düz yolda şaşmış.” atasözünde anlatılmak istenen sizce nedir? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap :

Her insan her konuda bilgi sahibi olamayabilir. İnsanlar yaşam içerisinde öğrendikleri, yaşadıkları bilgi ve tecrübeleri ile bazı konular üstünde daha bilgili olabilirler. Sorunları aşabilmek için bilmediğimiz  bir konu karşısında bir bilene sormak, istişare etmek en iyisidir.

Bilmediğimiz bir konu hakkında istişare etmek, danışmak, akıl almak en zor görünen işlerin bile üstesinden gelebilmemizi sağlayabilir. Bilmediğimiz işleri biliyor gibi davranıp hareket edersek o kolay sorunları bile çözemeyip altında ezilebiliriz. İnsanın bilmediği veya karar almakta zorlandığı işlerde tecrübeli birisine sorması işlerini kolaylaştırır. Fikir alışverişi her zaman insanın ufkunu açar.


 


Ödevini Bulamadıysan ARA

“Danışan dağı aşmış, danışmayan düz yolda şaşmış.” atasözünde anlatılmak istenen sizce nedir?

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Konuya Bir Cevap Yazın
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

  • 28 Kayıtlı Üye
  • Son Üye Zülal
error: Kopya Yasak