Ders Notları

“Danışan dağları aşmış, danışmayan düz yolda şaşmış.” atasözü bize ne anlatmak istiyor?

8. Sınıf Din Kültürü “Danışan dağları aşmış, danışmayan düz yolda şaşmış.” atasözü bize ne anlatmak istiyor? konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Bu söz bize istişare etmenin yani konularda insanlara danışarak fikir almanın ne kadar önemli olduğunu anlatıyor. İnsan bazen bir şeye karar verir ancak bunun iyi bir fikir olmadığını anlayamaz.
Akıl sahibi insanlarla konuştuktan sonra daha iyi fikirler alır yada kendi fikri konusunda daha iyi gelişmeler kat eder. Bizlerde bir konuda ne yapacağımızı bilmediğimiz zaman yada kararsız olduğumuz zaman akıl sahibi insanlarla istişare etmeliyiz. 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Herhangi bir karar alacağımız zaman veya herhangi bir iş yapacağım zaman veya sıkıntılara düştüğünüz zaman özellikle aile bireyleri bizden ve yakınlarımızdan yardım istediğimiz zaman veya birisi hakkında tecrübeli olduğumuz zaman danışarak ve hep beraber karar aldığımız zaman çeşitli sorunlar çıkmıyor bilir veya çözüm yolunun hemen bulunacağını bilebiliriz. Özellikle anışarak iş yaptığımız zaman yapacağımız işleri sorunsuz bir şekilde halledebiliriz danışan dağları aşmış danışmayan düz yolda şaşmış atasözünün bize anlattığı tam da budur herhangi bir iş yapacağım zaman iştehareyle ile yapmalıyız.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.