Ders Notları

Defterinize cömertlik konulu bir hikâye yazınız.

6. Sınıf Türkçe Defterinize cömertlik konulu bir hikâye yazınız. konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :

Cömert Abdulbaki 

Evvel zaman içinde kalbur saman içerisinde. Bir gün bir köyde bir Hasan amca varmış. Köyün uzağında yaşadığı için durumu hakkında kimse bilgi sahibi olamazmış. Allah’ı seven bir kul olan Abdulbaki insanları uzaktan gözlemleyerek akşamları ihtiyaçlarını gizlice kapının önüne koyar ve kaybolurdu.
Abdulbaki bir gün rüyasında bir insanın ona ihtiyacı olduğunu görür. Ne kadar arasa da bulamamış. En son köyün dışındaki Hasan amca hakkında konuşan köylüleri duymuş ve koşarak oraya yönelmiş. Hasan amca açlıktan bir köşe de duruyormuş. Hemen ona bir çorba yapmış, yakaladığı avdan da güzel bir ızgara yapmış Hasan amca kendine gelinde uyuya kalmış. Abdulbaki, yaşlı Hasan amcanın evini toplamış eksiklerini gidermiş, bir çok yiyecek alarak evini donatmış ve oradan ayrılmış. Hasan amca uyanınca gözlerine inanamamış ve bu cömert insana dualar üstüne dualar etmiş. 

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Cömertlik bir insanın yardımlaşmasına dayanışmasına birbirine destek çıkmasına sahip olduğu olanakları insanlarla bölüşmesi ne paylaşmasını arttıran bir ahlak olduğunu söyleyebiliriz. Cömert insanlar çevresindeki insanlar tarafından sevilir cömert insanlar her zaman paylaşmayı sever cömert insanlar vermiş olduğu olanakların daha çok artacağını bildiği için her zaman paylaşmayı ve vermeyi severler cömert olmak insanı rahatlatır her zaman cömert olmalıyız Allahu teala’yı vermiş olduğu nimetleri paylaşmalıyız ve birbirimize her zaman yardımlaşma ve dayanışma içerisinde bulunmalıyız.

  2. Merve dedi ki:

    Cömertlik ile ilgili bir konu yazmak istediğimiz zaman öncelikle yardıma ihtiyacı olan insanlara yardım etmek burada maddi desteklerimizi esirgememek elimizdeki imkanlarla insanlara yardım etmek gibi bir konulu yazı yazabiliriz. Örneğin depremde mal ve Can kaybına sebep olan biri yıkamalı doğal afettir bu durumda insanlara yardım edebiliriz evimizdeki battaniyeler den yiyeceklerden erzak dan veya ev eşyalarından götürerek yardım edebiliriz Ayrıca onlara destek çıkmakta bir yardım ve cömertlik göstergesidir.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.