Kompozisyon Örnekleri

Defterinize “Ve sen elbette yüce bir ahlak üzeresin.” (Kalem suresi, 4. ayet.) ayetini açıklayan bir kompozisyon yazınız.

7. Sınıf Din Kültürü Defterinize “Ve sen elbette yüce bir ahlak üzeresin.” (Kalem suresi, 4. ayet.) ayetini açıklayan bir kompozisyon yazınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Defterinize “Ve sen elbette yüce bir ahlak üzeresin.” (Kalem suresi, 4. ayet.) ayetini açıklayan bir kompozisyon yazınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem güzel ahlaklı bir kişi olarak insanla güzel ahlaklı öğreten bir peygamber olarak kabul edilmektedir.

Peygamber Efendimizin davranışları sözleri yapmış olduğu bütün hemen hemen her şey güzel ahlak üzerine olduğundan dolayı çevresindeki insanlar tarafından sürekli olarak sevilen hoş görülen ve akciğerde edilen bir kişiliğe sahip olan bir peygamberdi.

Sonuç olarak Peygamber Efendimizin bu güzel davranışları kur’an-ı Kerim’de bir ayette ve sen Elbette yüce bir ahlak üzerinsin ayet-i kerimesi ile desteklenerek bizlere Peygamber Efendimizin ne kadar güzel ahlaklı olduğunu ifade etmektedir.


Defterinize “Ve sen elbette yüce bir ahlak üzeresin.” (Kalem suresi, 4. ayet.) ayetini açıklayan bir kompozisyon yazınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Peygamber efendimiz Hz Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem bütün müslümanlara ve bütün insanlara müjdeleyici ve uyarıcı olarak gönderildiğini söyleyebiliriz.

Peygamber efendimiz Hz Muhammed Sallallahu Aleyhi Vesellem bir ayeti kerimede övgüye mazhar olarak ve sen Elbette yüce bir ahlak üzeresin ayeti kelimesi ile Peygamber Efendimizin nedenli güzel ahlaklı olduğunu biz müslümanlar’a iletilmiştir. Ayrıca Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed Sallallahu Aleyhi ve Sellem’in hayatı içerisinde var olan insanlara davranışları sürekli olarak Müslümanlara Gülümsemesi çocukları sevmesi yetimleri sevmesi hayvanlara hoşgörülü ve güzel bir şekilde davranması Peygamber Efendimizin ne kadar güzel ahlaklı bir kişi olduğunu göstermekle beraber günümüzde ve Geçmişte insanların sürekli olarak Peygamber efendimizin güzel ahlakını örnek alarak hayatlarına devam etmesi ve hayatı güzelleştirilmesi bu güzel ahlaka bağlı olduğunu söylemek mümkün olacaktır.

Sonuç olarak Peygamber efendimizin güzel ahlakını örnek almamız durumunda toplum içerisindeki var olan sorunların çözüleceği ve insanların ahlaklı ve güzel bir şekilde yaşayacağını söyleyebiliriz.


 

İlgili Makaleler

5 Yorum

 1. Anonim dedi ki:

  Teşekkürler çok yardımın oldu ama hoca anlıyor

   

 2. Anonim dedi ki:

  Çok teşekkür ederim sosyal mesafeyi koruyalım maskemizi takalım inşallah bu korona biterde okullar açılır artık okulu çok özledimnolur okullar açılsın çok sıkıldım artık

 3. Birisi dedi ki:

  Teşekkürler çok yardımcı oldu ama gerçekten hoca anlıyor

 4. Sena dedi ki:

  Bu yazıyı bir kelimede anlatmak gerekirse güzel :/

 5. Merve dedi ki:

  Kur’an-ı Kerim’de yer alan sen elbette yüce bir ahlak üzeresin ayetinde anlatılmak istenen peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellemin son peygamber olarak gönderilmesi yüce kitabımız olan son kutsal kitap olan kur’an-ı Kerim’de yer adam bu ayet-i kerimede peygamber efendimizin ne kadar güzel bir ahlak da olduğunu ve temel haklarının kendi davranışlarının hadis-i şeriflerin örnek alınması gerektiğine ve müslümanlara gönderilmiş olan son Elçi ve peygamber olduğunu güzel bir müjdeleyici ve merhamet peygamberi olan gönderildiğini anlatan bir ayettir.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.