Ders Notları

Demokrasi yönetiminin monarşi, oligarşi ve teokrasi gibi yönetim biçimlerinden ne gibi farkları olduğunu düşünüyorsunuz? Yazınız.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Demokrasi yönetiminin monarşi, oligarşi ve teokrasi gibi yönetim biçimlerinden ne gibi farkları olduğunu düşünüyorsunuz? Yazınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Demokrasi yönetiminin monarşi, oligarşi ve teokrasi gibi yönetim biçimlerinden ne gibi farkları olduğunu düşünüyorsunuz? Yazınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Monarşi yönetimlerinde tek bir kişi tek başına bütün siyasi gücü elinde bulundurmaktadır. Oligarşide ise ; belli kişilerin veya belli bir grubun siyasi gücü elinde bulundurmasına denir.  Teokraside ise ; Din kurallarına dayalı olan yönetim biçimine denir.


Demokrasi yönetiminin monarşi, oligarşi ve teokrasi gibi yönetim biçimlerinden ne gibi farkları olduğunu düşünüyorsunuz? Yazınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Monarşi : Yönetimin tek bir kişi elinde bulunması ve siyasi yönetimin aile fertleri arasında devam eden bir yönetim biçimine Monarşi  denir.

Oligarşi : Yönetimin belli bir grup yada kesimin elinde bulunduğu yönetim biçimine Oligarşi  denir.

Teokrasi; Din kurallarına dayalı olan yönetim biçimine Teokrasi denir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Sosyal bilgiler ders kitabı mızda bulunan tüm araştırma konularını tüm tarih konularını ve tüm yönetim biçimlerini güzel bir şekilde öğrenmek için Forum sayfa cevapları sayfasına bakıyor ve devamlı ziyaret ederek sosyal bilgiler dersi mi yapabiliyorum. Sosyal bilgiler dersi mi yaparken takıldığım bilmediğim ve araştırmak istediğin tüm konuları burada bakarak yapabiliyor Ayrıca doğru verdiğiniz bilgiler ve güzel cevaplarla ödevimi tamamladığım zaman daha başarılı olduğunu hissediyorum. Bu yüzden size çok teşekkür eder başarılı cevaplarınızın devamını dilerim.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.