Ders Notları

Demokrasinin hayatımızı nasıl etkilediğini sınıfta tartışınız.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Demokrasinin hayatımızı nasıl etkilediğini sınıfta tartışınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Demokrasinin hayatımızı nasıl etkilediğini sınıfta tartışınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Demokrasi insanların bir arada yaşaması için gerekli olan her şeyi içinde barındırmaktadır. Demokrasiyle birlikte insanlar bir arada adaletli bir şekilde, seçme ve seçilme, ifade özgürlüğü gibi bir çok konuda özgür olmakta ve rahat bir yaşam sürebileceklerini ifade etmemiz gerekmektedir.


Demokrasinin hayatımızı nasıl etkilediğini sınıfta tartışınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Demokrasinin hayatımızda olmazsa olmazlardan bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. İnsanlar Demokrasinin hayatımızı nasıl etkilediğini şu şekilde ifade edebiliriz ;

  • Toplumsal alanı düzenlemesi,
  • Seçme ve seçilme hakkı,
  • Yasalar önünde eşit olma,
  • İfade özgürlüğü,
  • Kişisel hakların korunması ve kullanılması,

gibi bir çok hakları bizler sadece demokrasi sayesinde elde ederek günümüzde rahat bir yaşam sürdüğümüzü ifade edebiliriz.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Demokrasi ile yönetilen bir ülkede insanların yaşayabilmesi için temel hak ve özgürlükler ayrım yapmaksızın bütün insanlara sunulur. Demokrasi ve cumhuriyet’in olduğu bir ülkede seçme ve seçilme hakkı düşünce hakkı eğitim hakkı sağlık hakkı ve birçok temel hak ve özgürlükler insanlara eşit ağırlıkta verilebilir. Demokrasinin olduğu bir ülkede insanlar arasında din değil renk ve cinsiyet ayrımı yapmaksızın düşünceleri ve fikirleri dinlenerek herkese temel yapısı esas alınır. Türkiye Cumhuriyeti devleti Kurtuluş Savaşı’ndan sonra demokrasi ile yönetilen ülkeler arasındadır

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.