Ders Notları

Demokratik devletlerde oy verme işlemi gizli yapılırken oyların sayılma işlemi açık yapılır. Bunun sebebi neler olabilir?

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Demokratik devletlerde oy verme işlemi gizli yapılırken oyların sayılma işlemi açık yapılır. Bunun sebebi neler olabilir? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Demokratik devletlerde oy verme işlemi gizli yapılırken oyların sayılma işlemi açık yapılır. Bunun sebebi neler olabilir? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Oy verme işlemi gizli yapılması : Herkesin hür bir şekilde özgür iradesini kullanarak tercih hakkını kullanması için

Oy sayılma işlemi açık yapılması : Şeffaf bir şekilde oyların millette ulaştırılması açısından tercih edilir.


Demokratik devletlerde oy verme işlemi gizli yapılırken oyların sayılma işlemi açık yapılır. Bunun sebebi neler olabilir? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Demokratik devletlerde oy verme işlemi gizli yapılırken oyların sayılma işlemi açık yapılır. Bunun sebebi ;

  • Oy veren kişilerin rahat bir şekilde baskı altında olmadan oylarının kullanımının sağlanması
  • Oyların sayılırken ise insanların adaletli ve gözlemciler eşliğinde herkesin gözü önünde şeffaf bir şekilde bilgilendirmesi amaçlanmaktadır.

 

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Pratik bir ülkede oy vermek elbette ki gizli bir şekilde yalnız bizim bildiğimiz şekilde yapılmaktadır. Herhangi bir yönetici oy verdiğimiz zaman bunu bizden başka kimse bilmez bu oy gizliliği sayesinde gerçekleşmektedir yalnız oy sayımı gerçekleştiği zaman açık bir şekilde şahitlerle oylar sayılmakta bu şekilde güvenli bir sayım yapılmaktadır. Seçme ve seçilme hakkı insanlar tanınmış olan bir özel haktır bu hak sayesinde insanlar başka geçecek başarılı yöneticileri seçmekte ve bu sayede gizli oy kullanımıyla oylarını vermektedir.

  2. Demokratik ülkelerde o birliği’nde seçimi seçime gidilirken oylar gizli bir şekilde verilmektedir zarf içerisinde verilen bir kağıtta bulunan bilgilere göre oy seçimi yapan bir kişi kendisinin olmadığı bir yerde gizli bir şekilde oyunu kullanmaktadır yalnız oylar açıldığı zaman ve saymaya başladı zaman şahitler ve birkaç kişi beraberliğinde oy sayımı yapılmaktadır bunun yapılış tarzı elbette ki insanların düşüncelerini kendi kararlarını rahatça verebilme ve açılıp sayıldığı zaman ise oyların güvenli bir şekilde sayımını sağlamaktır bu demokratik ülkelerde devam eden bir sistemdir.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.