Deniz suyu tuzsuz olsaydı sesin dönüş süresi aynı olur muydu? Açıklayınız. | Forum Sayfa Cevapları

Deniz suyu tuzsuz olsaydı sesin dönüş süresi aynı olur muydu? Açıklayınız.


Fen Bilimleri Öğretmeni

6. Sınıf Fen Bilimleri Bir gemi sonarından gönderilen ses dalgaları dört saniye sonra geri dönmüştür. Deniz suyu tuzsuz olsaydı sesin dönüş süresi aynı olur muydu? Açıklayınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Bir gemi sonarından gönderilen ses dalgaları dört saniye sonra geri dönmüştür. Deniz suyu tuzsuz olsaydı sesin dönüş süresi aynı olur muydu? Açıklayınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap :

Deniz suyu tuzlu olan bir karışımdır. Doğal olarak bu karışım içerisinde normal suya göre çok daha fazla tanecikleri bulunmaktadır.

Taneciklerin yakın olmaları ses dalgasının daha hızlı yayılmasına sebep  olur. Bundan dolayı deniz suyu tanecikleri çok daha sıkı ve fazla olduğu için sesin yayılım hızı çok daha fazladır.


Bir gemi sonarından gönderilen ses dalgaları dört saniye sonra geri dönmüştür. Deniz suyu tuzsuz olsaydı sesin dönüş süresi aynı olur muydu? Açıklayınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap :

Ses maddelerin üzerinde titreşerek yayılabilen bir enerji şeklidir. Ses dalgaları tanecikleri yayılması sayesinde duyulması sağlanır. ses boşlukta yayılamaz çünkü titreşim yapabileceği tanecikleri yoktur.

Sesin yayılmasında bulunduğu ortamın yoğunluğunda etkilidir. Yoğunluk arttıkça maddelerin tanecik sayısı artar ve taneciklerinde yakınlığı arttığı için yayılma hızı da yükselir. Bu nedenle çok yakın tanecikli yapılarda sesin iletimi daha hızlı olur.

Deniz suyu tuzlu olduğu için şu ve tuz maddesinin içerisinde ayrı ayrı tanecikler olduğunu düşünürsek, bu tanecikleri normal suya göre sesi dört kat daha hızlı yayar.


 


Ödevini Bulamadıysan ARA

Deniz suyu tuzsuz olsaydı sesin dönüş süresi aynı olur muydu? Açıklayınız.

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

  • 15 Kayıtlı Üye
  • Son Üye Mine
error: Kopya Yasak