Ders Notları

Deprem sırasında yapılması gerekenleri öğreniniz.

5. Sınıf Türkçe Deprem sırasında yapılması gerekenleri öğreniniz. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Deprem sırasında yapılması gerekenleri öğreniniz. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Yer altında bulunan fay hatlarının sismik dalgalanmalarının yer yüzünde hissedilmesine deprem denir. Deprem anında bulunduğumuz yere konuma göre alacağımız önlem ve tedbirler değişmektedir.

Evde yakalandıysak sakın kalıp  diz çök basını koruyacak şekilde kapan ve düşmemek için tutun yöntemini kullanmalıyız. Arabadaysak aracımızı sağ tarafa çekip kontak kapatıp depremin geçmesini beklemeliyiz. açık havadaysak devrilebilecek elektrik direkleri, ağaç, eski binalardan uzakta durmalı açık bir alanda diz çöküp depremin geçmesini beklemeliyiz.


Deprem sırasında yapılması gerekenleri öğreniniz. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Deprem anında

Evdeysek : Sakin kalıp panik yapmamalıyız. Deprem sırasında merdiven ve asansörler kesinlikle kullanılmamalı. Balkona çıkılmamalı. Sağlam sandalyelerle desteklenmiş masa, içi dolu sandık, kanepe, koltuk gibi sağlam eşyaların yanına çöküp hayat üçgeni oluşturacak şekilde çök-kapan-tutun pozisyonu almalıyız. Telefon sadece acil durumları bildirmek için kullanılmalı. Elektrik düğmeleri, kibrit, çakmak kesinlikle kullanılmamalı.

Dışardaysak: Devrilme tehlikesi bulunan ağaç, elektrik direği, duvar eski binalardan uzaklaşmalı açık bir alanda diz çöküp beklemeliyiz. Tas, kaya düşebilecek yamaçlardan seri bir sekelde uzaklaşıp kendimizi güvenli bir bölgeye almalıyız.

Araçla seyir halindeysek: Bulunduğumuz ortam güvenli ise sağa yanaşıp kontak kapatmalı ve depremin geçmesini beklemeliyiz. Bulunduğumuz ortam güvenli değilse elektrik direğinin, ağacın yanında ya da köprüdeysek araç durdurulmalı anahtarı kontakta bırakıp güvenli bölgeye doğru yürümeliyiz


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Deprem ülkemizde ve tüm dünyada sıkça görülen doğal afetler arasında yer almaktadır. Deprem sırasında öncelikle panik olmamak ve acele etmemek gerekir. Deprem yer altında bulunan fay hatlarını çatlaması ve kırılmasında meydana gelen çok şiddetli yıkımlara ve Can kaybına sebep olan en büyük doğal olaylardan biri olarak bilinir. Deprem olmadan önce alabileceğiniz önlemlerden bektaş’tan ise oturmuş olduğumuz evin depreme karşı dayanıklı olması deprem çantası hazır olması evimizde bulunan dolapların vesaire mutlu olan tüm araç değiştirin sağlamlaştırır desteklenmesi oldukça önemlidir

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.