Ders Notları

Derinin üst yüzeyinde oluşan çizik, sürtünme gibi basit yaralanmalarda kanama görülmez. Bunun nedeninin ne olabileceğini resmi inceleyerek tartışınız.

6. Sınıf Fen Bilimleri Derinin üst yüzeyinde oluşan çizik, sürtünme gibi basit yaralanmalarda kanama görülmez. Bunun nedeninin ne olabileceğini resmi inceleyerek tartışınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Derinin üst yüzeyinde oluşan çizik, sürtünme gibi basit yaralanmalarda kanama görülmez. Bunun nedeninin ne olabileceğini resmi inceleyerek tartışınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Derimizin üzerine herhangi bir küçük çizik veya kolumuzu çarptığımız bir yerde deride kanama gibi durumlar gözlenmez.

Bunun en basit sebebi derdimizin iki katmadan oluşması, üst katmanda ölü Hücrelerin bulunması vede kalın bir katmandan da oluşmasından dolayı kanamalar meydana gelmez. Vücudumuzda oluşabilecek kanamalar alt derinin zarar görmesiyle meydana gelir. Alt deride kılcal damarlar bulunmaktadır.


Derinin üst yüzeyinde oluşan çizik, sürtünme gibi basit yaralanmalarda kanama görülmez. Bunun nedeninin ne olabileceğini resmi inceleyerek tartışınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Deri vücudumuzu bir arada tutan et ve kasların üzerini örten dokunma duyumuzun gerçekleştiği beş duyu organımızdan bir annesidir. Deri iki  bölümden oluşmaktadır. Üst deri ve alt deri,

Üst deride ölü hücreler bulunmaktadır. İç kısımda bulunan deriye göre daha sert bir tabakaya sahiptir. Bu tabaka vücudu dışarıdan gelecek darbeleri korumak amacıyla yapısı olduğu için çizik veya sürtünme gibi basit yaralanmalar alt deriye geçmediği sürece kanama olmaz, çünkü üstleri ölü hücrelerden oluşmaktadır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bazen düştüğümüz zaman veya derimizin çizildiği zaman derinizin kanamadığını görebiliriz. Bunun en temel sebeplerinden biri elbetteki derimizin iki katmandan meydana gelmesi ve üst katmanın ölü derilerden meydana gelmesi ve ölü hücrelerden oluştuğu söylenebilir. Vücudumuzdaki çiziklerim ve kanamaları dedin olmadığı sürece kanamadığını görmek mümkündür bu da bunun en güzel örneklerinden biri olarak gösterilebilir. Beş duyu organlarımızdan biri olan derinin çeşitli özellikleri ve sağlığı için yapmamız gereken en temel örneklerden biri bu Hakkı derimizi çok fazla sıcak daha çok fazla soğuktan korumak kimyasal içerikli birçok maddeden dilimizi uzak tutmak ve derimizi kesici aletlerden uzak tutmak gibi önlemler alarak derimizin sağlığını koruyabiliriz.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.