Ders Notları

“Devlet ana” ve “Devlet baba” ifadelerini sizce niçin kullanıyoruz? Tartışınız.

4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi “Devlet ana” ve “Devlet baba” ifadelerini sizce niçin kullanıyoruz? Tartışınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


“Devlet ana” ve “Devlet baba” ifadelerini sizce niçin kullanıyoruz? Tartışınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Devlet ana ve devlet baba kelimeleri insanı özelliklere benzeterek devlete anlam yüklemek için yapılmıştır. Nasıl ki anneler evlatlarına şefkatli ve sevgi ile yaklaşıyorlar, babalar evlatlarına karşı anneye göre biraz daha otoriter, biraz daha sert ama her aman evladının arkasında ise devlette aynı şekildedir.

Devlet halka ve vatandaşlarına gerekli yerde bir anne gibi şefkatli davranabilir. Bir  yanlışlık olduğu zamanda bir baba gibi otoritesini kullanarak yaptırımlar yaptırabilir.


“Devlet ana” ve “Devlet baba” ifadelerini sizce niçin kullanıyoruz? Tartışınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Devlet ana ve devlet baba halk içerisinde  Geçmişten günümüze kadar gelmiştir. Devlet ana kelimesi bir anneye benzetilmiştir. Anne ve çocuğu arasındaki ilişki gibi zor zamanlarda devlet şefkatli kollarını zor durumda olan halka sarmış yaralarını ve acılarını paylaşmıştı.

Böyle durumlarda devlet bir ana konumuna getirilmiş, devlet ana olmuştur. Bunun en güzel örneklerini doğal afetlerde görürüz. Bir sel felaketi, heyelan felaketi, deprem veya bir şehit geldiğinde devlet ana olmuştur. Devlet baba kavramı aynı anne gibi devleti kişiselleştirme kavramından gelmektedir.

Devlet kanun dışı hareketler karşısında otoritesini koymuş polis, jandarma gibi kolluk kuvvetleri ile bunlara gerekli müdahaleleri yapmıştır. Devlet bunun gibi durumlar karşısında bir baba gibi devlet baba konumuna gelmiştir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Devlet Ana devlet baba delinince elbetteki bir devlette bulunan vatandaşların hak ve özgürlüklerini savunan olan ihtiyaçlarını karşılamak için kuruluşları açan ve ülkenin üzenlerin güvenini sağlayan devletin temel yasa kuralları örnek olarak verilebilir. Devlet Ana ve devlet baba dediğimiz zaman vatandaşına sahip çıkan her zaman vatandaşı ile ilgilenen Devleti’nin huzuru ve mutluluğu sağlayan yöneticilerin genel verilen bir lakap olduğunu bilmekteyiz.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.