Ders Notları

Devlet kurumları ve sivil toplum kuruluşları hakkında araştırma yapınız.

4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Devlet kurumları ve sivil toplum kuruluşları hakkında araştırma yapınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Devlet kurumları ve sivil toplum kuruluşları hakkında araştırma yapınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Sosyal devletlerde hukuk kuralları ve kanunlar çerçevesi ile insanların hakları ve özgürlükleri koruma altına alınmıştır.

İnsanlara daha iyi hizmet edebilmek için devlet kurumları ile vatandaşlarına hizmetler götürmeye çalışır. Devletin yetişmediği eksik kaldığı noktalarda ise sivil toplum kuruluşları devreye girer ve halkın ihtiyaçlarını gidermeye çalışır.


Devlet kurumları ve sivil toplum kuruluşları hakkında araştırma yapınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Devlet kuruluşları ve sivil toplum kuruluşları amaç olarak ülke üzerinde yaşayan tüm vatandaşlara çok daha iyi hizmet götürmek insanların yaralarını sarmak, toplumsal bozuklukları gidermek gibi amaçları ortak olan kuruluşlardır. Devlet kurumu demek, devlet tarafından vatandaşların çeşitli ihtiyaçlarını sağlamak için kurulmuş kuruluşlardır.

Sivil toplum kuruluşları ise devlet ile bağlantısı olmayan kendi gönüllüleri tarafından kurulan toplumun çeşitli durumlarına göre hareketlerde bulunan vatandaşa destek olabilmek amacı ile projeler ve organizasyonlar üreten bağımsız kuruluşlardır. Devlet kurumları kanun ve yönetmeliklerle hareket eden, çalışanları devlet memuru olan, maaşlı bürokrasi kesimidir.

Sivil toplum kuruluşları ise yine devletin kanun ve yönetmeliklerin göre faaliyet gösterir fakat insanları gönüllü olarak çalışır, maaş almazlar. Tedarikçileri bağışçılardır. Bir başkan sistemi ve üyeler olarak organize olurlar. Devlet kurumlarından bazılarını açıklayarak örnekleyelim.

  1. Devlet hastaneleri-sağlık kurumlarına bağlıdır. Vatandaşa sağlık hizmeti götürür.
  2. Devlet okulları ise 12 yıllık zorunlu eğitimi tüm vatandaşlara vermek zorundadır.
  3. Belediyeler ve muhtarlıklar görevli oldukları alanda çevre temizliği, çevre güzelleştirmek, altyapı düzenlemesi, düzenli şehirleşme vatandaşların daha rahat hareket edebilecekleri güvenli bir ortam oluşturmakta yükümlüdürler.
  4. Bazı sivil toplum kuruluşları ile şu şekildedir.
  5. Lösev lösemiye yakalanmış çocuk yaştaki hastalara destekamaçlıdır.onların tedavilerini üstlenirler.
  6. Tema Türkiye çöl olmasın sloganı ile geleceğimize daha yeşil alanlar bırakmak için ağaçlandırma çalışması yapar.
  7. Engelliler vakfı engelleri kaldıralım sloganı ile engelli vatandaşlarımıza daha engelsiz bir dünya hizmeti için yapılan yapılarda engellileri düşünerek yapılar yapılmasını vurgular.
  8. Daruşşafaka kimsesiz çocukları sahiplenir onlara iyi bir eğitim vererek gelecekte iyi bir fert olmalarını amaçlar.

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Devlet kurumları ve sivil toplum kuruluşları elbetteki devletini huzurunu mutluluğunu ve gerekli olan ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kurulmuşlardır. Devlet kurumları devlete bağlı olan kurumlar bu alanda yapmış oldukları gel işlemelerle elbetteki toplumun genel vazifesini ve ihtiyaçlarını karşılar sivil toplum örgütleri ise toplum içerisindeki yardımlaşmaya dayanışmaya gelen ihtiyaçları ve toplumun gerekli olan bilinçlenmesine kavrayan bir çok temel kavramı benimsetmek amacıyla kurulan kuruluşlar arasında yer alır.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.