Ders Notları

Dikiş tutturmak, el vermek, püf noktası deyimlerinin anlamlarını sözlükten bularak yazınız.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Metinde geçen dikiş tutturmak, el vermek, püf noktası deyimlerinin anlamlarını sözlükten bularak yazınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Metinde geçen dikiş tutturmak, el vermek, püf noktası deyimlerinin anlamlarını sözlükten bularak yazınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Dikiş tutturmak : Kalıcı olmak, başarmak, kendini kabul ettirmek manalarına gelir.

El vermek : Birine yarımcı olmak manalarına gelir.

Püf noktası : Bir işin ince ,en önemli ,can alıcı manalarına gelir.


Metinde geçen dikiş tutturmak, el vermek, püf noktası deyimlerinin anlamlarını sözlükten bularak yazınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Dikiş tutturmak : Bu deyim genelde bir başarı olduğunda kullanılır. Kalıcı olmak, başarmak, kendini kabul ettirmek manalarına gelir. Bir iş yeri artık insanlar tarafından beğenildiği veya kabul gördüğünde veya herhangi bir fikir ve konuda veya bir meslekte insanlar tarafından kabul göründüğü zaman bu deyim başarılı oldu, yerleşti  manasında kullanılır.

El vermek : Birine yarımcı olmak  manasında olduğu gibi tasavvufi başka manaları da vardır.

Püf noktası : Bir meselenin en ince ve olmazsa olmaz ayrıntısıdır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Türkçe ders kitabı mızda bulunan dikiş tutmak el vermek ve püf noktası adlı deyimleri anlamlı bir şekilde öğrenerek cümle içinde kullandık. Dikiş tutmak elbetteki isabetli bir şekilde bir şeyi yapmak ve ve yapmış olduğumuz olayda başarılı olmaktır. El vermek ise beraber olmak yardımlaşmak gibi temel kavramı olan bir deyimdir. Noktası ise yapmış olduğumuz herhangi bir yemeğin veya herhangi bir işin ortak noktası ve başarılı bulduğumuz yeridir. Anlamını bilmediğimiz kelimeleri değil anlamını bilmediğimiz atasözleri ve deyimlerin de anlamını öğrenerek cümle içinde kullanmak elbetteki Türkçe dersimiz de başarılı olmamız için gereklidir.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.