Dilimiz tat uyarılarını nasıl algılıyor olabilir? Yediğimiz besinlerin tadını almakta bazen güçlük çekeriz. Acaba bunun sebebi nedir? | Forum Sayfa Cevapları

Dilimiz tat uyarılarını nasıl algılıyor olabilir? Yediğimiz besinlerin tadını almakta bazen güçlük çekeriz. Acaba bunun sebebi nedir?


Fen Bilimleri Öğretmeni

6. Sınıf Fen Bilimleri Dilimiz tat uyarılarını nasıl algılıyor olabilir? Yediğimiz besinlerin tadını almakta bazen güçlük çekeriz. Acaba bunun sebebi nedir? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Dilimiz tat uyarılarını nasıl algılıyor olabilir? Yediğimiz besinlerin tadını almakta bazen güçlük çekeriz. Acaba bunun sebebi nedir? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap :

Dilimiz üzerindeki tat tomurcukları sayesinde tat hücreleri tarafından algılanan kimyasal algı sayesinde tatları algılar. Dilimiz, her bölgesi ile her tadı algılar. Dil üzerindeki farklı reseptör ve  iyon kanalları farklı tatları almamızı sağlar. Dilimizde 5 farklı tat algılanır:

Tatlı, acı, ekşi, tuzlu

Dilimizin üzeri kurduysa o tadı algılamamız dilimiz ıslanana kadar geç algılamamız sebep olur. Örneğin dilimiz ıslakken ağzımıza bir şeker aldığımız anda şeker tadını algılarız.


Dilimiz tat uyarılarını nasıl algılıyor olabilir? Yediğimiz besinlerin tadını almakta bazen güçlük çekeriz. Acaba bunun sebebi nedir? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap :

Tat maddelerin, kimyasal içeriklerin deki farklılıkların dil üzerindeki tat tomurcukları tarafından algılanarak kimyasal algı sistemimizin parçası olan duyu organımızdır.

Besinlerin içeriklerini algılayabilmek için tat duygumuz, enerji alim kontrolü, zehirli maddelerden kaçınma davranışı tuz  ve elektrolit dengesinin sağlanmasına katkı sağlar.


 


Ödevini Bulamadıysan ARA

Dilimiz tat uyarılarını nasıl algılıyor olabilir? Yediğimiz besinlerin tadını almakta bazen güçlük çekeriz. Acaba bunun sebebi nedir?

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

  • 14 Kayıtlı Üye
  • Son Üye Mine
error: Kopya Yasak