Ders Notları

Din ve birey arasında nasıl bir ilişki vardır?

8. Sınıf Din Kültürü Din ve birey arasında nasıl bir ilişki vardır? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Din ve birey arasında nasıl bir ilişki vardır? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:
Din bireyin hayatını düzenli yaşam biçimini ve ölümden sonraki ahiret hayatını düzenler. İnsanı güzele iyiye yönlendirir iç huzur verir.


Din ve birey arasında nasıl bir ilişki vardır? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:
Birey olmadan din olmaz. Din olmadan da birey olmaz. Din bireyin hayat biçimini hayat düzenini yaşam şekline şekil verir. İnsanlar dinin gereksinimlerine göre hayatlarını sürdürürler. Din insana güzel ahlakı, insanları sevmeyi, insanların hayatları içresinde düzen olmasını sağlar.
Allah’ın indirdiği kuranın kurallarına göre yaşayarak insanlar ahiret hayatına göçene kadar kuranı kerim rehberliğinde hayatlarına devam ettirmeye çalışırlar.
Din ibadeti, güzel ahlaki ve imkanıyla birbirini bütünleşen evrenden Bilgiler veren, Allah’ın yarattığı gördüğümüz ve görmediğimiz tüm varlıklar hakkında bilgiler veren insanın ölümden sonra cennet ve cehennem hakkında bilgiler veren Allah’ın buyruklarının iletildiği hayatın her alanında olan bir olgudur.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Din ve toplum arasında elbette ki koşulsuz bir ilişki vardır. Din insanlara yardımlaşmayı dayanışmayı güzellikleri yönelmeyi doğruyu bulmayı cehalet ve bilgisizlik lerden kurtularak elbetteki Allahu Teala en büyümüş oldu en güzel emirleri yerine getirmeyi büyük günahlardan kendimizi alıp koymayı ve çevremize karşı duyarlı olmayı buyurmaktadır. Aynı şekilde böyle ahlaklı ve emirlere uyan ve güzellikleri yerine getiren bir birey muhakkak toplamada çeşitli faydaları olmakla beraber toplum içerisindeki saygılı ve huzurun bu şekilde kullanılabileceğini bilmekteyiz.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.