Ders Notları

Dinî bayramları nasıl kutladığınızı önce anlatınız sonra kısaca yazınız.

3. Sınıf Türkçe Dinî bayramları nasıl kutladığınızı önce anlatınız sonra kısaca yazınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Dinî bayramları nasıl kutladığınızı önce anlatınız sonra kısaca yazınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Razaman Bayramı ve Kurban Bayramı dini bayramlarımızdır. Dini bayramlarda da önce bayram namazını kılmak için camiye gidilir. Daha sonra ölen akrabalarımızın mezarlarına gider dualar ederiz. Eve gelip aile içinde bayramlaştıktan sonra bizden büyük akrabalarımızla bayramlaşmaya gideriz.


Dinî bayramları nasıl kutladığınızı önce anlatınız sonra kısaca yazınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Ülkemizde 2 dini bayram kutlanmaktadır. Razaman Bayramı ve Kurban Bayramı. İki bayram da benzer şekillerde kutlanırken bazı farklı uygulamalar içerirler.

Ramazan Bayramı, oruç tutulduktan sonra kutlanan bir bayramdır. Sabah erken kalkıp bayram namazı kılmak için camiye gidilir. Camide namaz kılınır bayram hutbesi dinlenir. Eve gelip aile içinde bayramlaşılır anne babamızın dede nenelerimizin elleri öpülür. Aile içinde bayramlaştıktan sonra akraba komşu ile bayramlaşmaya gidilir. Çocuklar arasında şeker bayramı olarak bilinir. Bu bayramda çocuklar ikram edilen şeker çikolatayı toplarlar.

Kurban Bayramı da aynı şekilde kutlanır. Aradaki tek fark Allah’a teslimiyetimizi ifade etmemiz için kurban kesmemizdir. Camiye gidilir bayram namazı kılınır. Eve gelinip ailemizle bayramlaşıp büyüklerimizin eli öpülür daha sonra kurban kesilir. Kurban kesiminden sonra akrabalarımızla komşularımızla bayramlaşmaya gidilir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. İslam topluluğunda en büyük değerlerden biri olan dini bayramlarımız Kurban Bayramı ve Ramazan Bayramı Iğdır. Ramazan Bayramı kurban bayramından önce geldiği için Ramazan bayramı’ndan Bir ay boyunca oruç tutmak zekat vermek fitre vermek sadaka vermek fakirlere yardım etmek teravih namazlarına gitmek ve ibadetleri kur’an-ı kerim’e bolca zaman ayırmak oldukça önemlidir. Ramazan Bayramı’nda 27. Gecesinde kur’an-ı Kerim’in indirilmiş olduğunu biliyoruz. Kur’an-ı Kerim Müslümanların kutsal kitabıdır. Ramazan ayında hatimler indirmek ve bolca Kur’an okumak oldukça sevaptır. 30 gün orucundan sonra şeker Bayramı olarak bildiğimiz bayrama kurtlar büyükleri ziyaret eder ve küçüklerimizi büyüklerimizi bir arada yaşadığı güzel anılar biriktiririz. Kurban bayramında ise Ramazan’ın 70 gün sonra gelen ve durumu iyi olan insanların Kurban keserek hayırlarda bulunduğu fakirleri gözettiği tekrar üyükleri ziyaret edildiği küslerin barıştığı ve İslami değerler açısından oldukça önemli olan bir dini bayramdır

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.