Ders Notları

Dinî ve millî bayramların sosyal yaşam üzerindeki etkileri nelerdir?

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Dinî ve millî bayramların sosyal yaşam üzerindeki etkileri nelerdir? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Dinî ve millî bayramların sosyal yaşam üzerindeki etkileri nelerdir? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:
Dini ve milli bayramlarda insanlar hep beraber aynı duygular içerisinde geçmişi yaşar ve bu güne beraberliği taşırlar milli bayramlar milletimiz için değerlidir.
Dini bayramlar ise aynı milletten olmasak bile Müslüman olan herkesin değer verdiği günlerdir bu bayramlarda toplumda beraberlik birlik  Sevgi saygı akraba ziyareti affetmek ve ihtiyacı olan kişilere yardım etmek gibi toplumu ayakta tutan ve bir bütün haline getiren davranışlar yapılır bu yüzden çok değerlidir.


Dinî ve millî bayramların sosyal yaşam üzerindeki etkileri nelerdir? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:
Dini ve milli bayramlar insanların ilişkilerini sıcak hale getiren akraba ziyareti yaşlıların elini öpme çocuklara harçlık verme gibi bayramlarımızda adet haline gelmiş davranışların yapıldığı zamanlarda zamanlardır.
Böylece halk birbirine kenetlenir ve birbirine olan sevgi ve saygısı tekrar canlanmış olur Buda sosyal yaşamı çok kaliteli hale getirir ve unutulmuş olan duyguları yeniden hayata geçirir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Dini bayramlarımız olan Kurban Bayramı ve Ramazan Bayramı elbetteki kültürümüzde oldukça yeri ve önemi olan günlerdir. Kurban bayramında kurbanlar kesilir akrabaları ziyaret edilir ve her zamanki gibi birçok hazırlıklar yapılarak ikramlarda bulunur Ramazan Bayramı’nda ise 30 gün oruç tutarak Bayram beklenildiği zaman elbette ki insanlar büyük bir neşe ile bayramını kutlar ve çocuklar şeker toplamaya başlar büyükleri ziyaret edilir ve küçüklere harçlıklar verilir milli bayramlarımızda elbetteki milli mücadelemize temsil ettiği için kültürümüzdeki ve toplumdaki yeri ve önemi çok fazladır milli bayramlarımızda bayraklar Atatürk’ü anmak ve milli mücadelenin değerini bilerek İstiklal marşı’mızı ve bayrağımız göklerde dalgalandırmak elbetteki yapacağımıza en güzel etkinlikler arasında yer almaktadır.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.