Dîvânu Lugâti't-Türk hakkında edindiğiniz bilgileri arkadaşlarınızla paylaşınız. | Forum Sayfa Cevapları

Dîvânu Lugâti’t-Türk hakkında edindiğiniz bilgileri arkadaşlarınızla paylaşınız.


Türkçe Öğretmeni

7. Sınıf Türkçe Dîvânu Lugâti’t-Türk hakkında edindiğiniz bilgileri arkadaşlarınızla paylaşınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Dîvânu Lugâti’t-Türk hakkında edindiğiniz bilgileri arkadaşlarınızla paylaşınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap :

Divan-ı lügat’it Türk’ü 1072 1074 yılları arasında Kaşgarlı Mahmut Bağdat’ta yazmıştır. Sözcüğün içerisinde 8000 adet Türkçe kelime bulunmaktadır.

Türkçe kelimelerin karşılığı Arapça Olarak düzenlenmiştir. Amaç Araplara Türkçe öğretmektir. Arapçanın Türkçe’den Üstün olmadığını göstermek için Türkçenin güzelliğini Araplara öğretmen için yazılmış Türkçe sözlüktür. Sözlükte şiirler ve atasözlerinin yanı sıra Sagu Sav  Koşun örnekleri de bulunmaktadır. Ayrıca dil bilgisi vererek bir ansiklopedi özelliğine sahiptir.


Dîvânu Lugâti’t-Türk hakkında edindiğiniz bilgileri arkadaşlarınızla paylaşınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap :

Divanü Lügati’t Türk Kaşgarlı Mahmut tarafından yazılmıştır. Kaşgarlı Mahmut o dönemde Arapların kendilerini Türklerden Üstün görmesinden dolayı bu kitabı yazmıştır. Kitabın amacı Türkçenin zenginliği ve Araplara Türkçe’yi öğretmektir.

Bilinen ilk Türkçe sözlüktür içerisinde sagu Sav Koşun örnekleri bulunur. Ayrıca kitabın dil bilgisi özelliği vardır Arapça Türkçe olarak yazılmıştır. Şiir ve atasözleri ile süslenmiş olan kitap döneminin Türkçe ansiklopedisidir. Kaşgarlı Mahmut Divanı Lügatit türk’ü yazarak bugünkü Türk dünyasına dilimiz hakkında da bilgiler bırakmış tır. Divanü Lügati’t Türk’te 8000 tane kelime bulunmaktadır.


 


Ödevini Bulamadıysan ARA

Dîvânu Lugâti’t-Türk hakkında edindiğiniz bilgileri arkadaşlarınızla paylaşınız.

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

error: Kopya Yasak