Ders Notları

DNA, gen ve kromozom arasındaki ilişkiyi açıklayınız.

7. Sınıf Fen Bilimleri DNA, gen ve kromozom arasındaki ilişkiyi açıklayınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


DNA, gen ve kromozom arasındaki ilişkiyi açıklayınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

DNA deoksiribonükleikasit demektir. Dünya üzerinde bulunan tüm canlıların hepsinde kalıtsal lığı sağlayan molekülü. Canlılar dnaları ya kendi biyolojik özelliklerinin bir kısmını veya tamamını yavrularına aktarır.

Ancak biyolojik organizmalara genetik yapısını kazandıran bu molekül tek bir yapıda bulunmaz. Dna’nın kısalıp kalınlaşması ve etrafının protein kılıfı ile çevrilmesi sonucu kromozom meydana gelir.


DNA, gen ve kromozom arasındaki ilişkiyi açıklayınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Hücrelerimizde bulunan  çekirdek, hücrenin yönetim ve denetimini gerçekleştirir. Çekirdek aynı zamanda kalıtsal bilgilerimizi taşıyan dnaları içerir.

Dna molekülleri bizim genetik ve fiziksel özelliklerimiz taşıyan moleküldür.bu genetik ve fiziksel özellikler gençlerimiz tarafından belirlenir. Genler bir araya gelerek Dnaları oluşturur. Dna molekülü hücre bölünmeleri sırasında kısalıp kalınlaşması ve etrafını histon denilen proteinler sarması sonucunda kromozom adını alır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Öğretmenimiz fen bilimleri dersi verdiği zaman meraklı bir şekilde araştırmak istediğin bütün konuyu Forum sayfa sitesinde bulabiliyorum. Fen bilgisi dersi işlediğimiz zaman araştırma ve doğru kaynaklara ihtiyaç duyuyoruz. Fen bilimleri dersinden işlerken verdiğiniz cevaplarla ve verdiğiniz bilgiler ve ödevini hızlı ve rahat bir şekilde yapabiliyorum. Fen bilimleri dersinde merak ettiğini bilmek istediğin tüm bilgiyi sizin sayenizde anlaşılır ve okunaklı bir şekilde öğrenerek defterime geçiriyorum örneklemi yaptım ödevlerinden çok memnun kalıyor ve yazılarımdan ders dedim ben her zaman yüksek not alıyorum ve her zaman ödevlerimi yaptığım için artı alıyorum.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.