Ders Notları

DNA kendini nasıl eşler?

8. Sınıf Fen Bilimleri Kitabı DNA kendini nasıl eşler? konusunu kısaca ele alacağız. 


“DNA kendini nasıl eşler?” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

DNA kendini şu şekilde eşler;

  • DNA zincirleri bir fermuarın açılması na benzeyen bir açılışla açılır
  • Nükleotitlerden Adenin nükleotidin karşısına Timin, Guanin nükleotidin karşısına Sitozin gelecek şekilde sitoplazmadan uygun nükleotitler gelir
  • Eşlemeler tamamlanır ve aynı kalıtsal bilgiye sahip iki DNA meydana gelmiş olur.

“DNA kendini nasıl eşler?” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Canlılara ait kalıtsal özellikler DNA molekülünde saklanır. DNA, Adenin (A), Timin (T), Guanin (G) ve Sitozin (S) bazlarında 4 farklı baz içerir. DNA zincirlerinde Adenin ile Timin; Guanin ile Sitozin karşılıklı şekildedir.

DNA’nın en küçük yapı birimi nükleotid’tir. Nükleotid, Fosfat (P), Şeker (D) ve organik bazlardan (A, T, G, C) oluşur. Vücudumuzdaki hücre sayısı arttıkça DNA kendini kopyalamak zorundadır ve er bir hücrede aynı kalıtsal özelliklerin olmasını sağlar.

DNA zincirleri öncelikle açılır ve sitoplazmadan uygun nükleotitler getirilerek DNA’nın bir kopyası oluşturulur.


İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. DNA Kendisi nasıl eşler ifadesinde herhangi bir konuya hakim olmak veya herhangi bir konuyu yapmak istediğiniz zaman DNA’nın elbette ki nasıl eşlediğini ve izlemiş olduğu yolu yukarıdaki bilgileri inceleyerek güzel bir şekilde ödevimi tamamladım bu bilgi ve cevapları ödevini yaptım sana birçok konuda bilgi sahibi olabiliyorum sizlerin verdiğiniz bilgilerle ödev yapmak çok kolay özellikle fen bilimleri dersi hayat bilgisi dersi veya işlemiş olduğumuz tüm derslerinin cevaplarını bu sayfada bulmak derslerimize çok yardımcı oluyor sizlere çok teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.