Ders Notları

DNA’nın yapısı nasıldır?

8. Sınıf Fen Bilimleri Kitabı DNA’nın yapısı nasıldır? konusunu kısaca ele alacağız. 


“DNA’nın yapısı nasıldır?” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

DNA’nın yapısı; Canlılarda DNA genel olarak bir molekül değil, birbirine sıkıca sarılı bir çift molekülden oluşur. Bu iki uzun iplik sarmaşık gibi birbirine sarılarak bir çift sarmal meydana getirir.

Nükleotit birimler bir şeker, bir fosfat ve bir bazdan meydana gelirler. DNA ipliğinin omurgası almaşıklı şeker ve fosfat artıklarından meydana gelir.


“DNA’nın yapısı nasıldır?” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Nükleotid sekansında şifrelenmiş olarak genetik bilgi taşır. Fosforik asit ve deoksiriboz ünitelerinin oluşturduğu iki paralel zincirden oluşur.

DNA’nın yapısı; DNA yapısı, hem tek iplikli hem çift iplikli DNA’da çeşitli biçimler meydana getirir. Canlıların DNA ‘ sına baktığımız zaman bir molekülden değil de birbirine sıkıca sarılı bir çift molekülden oluştuğunu görürüz.

Bu iki uzun iplik sarmaşık gibi birbirine sarılarak bir çift sarmal meydana getirir. Nükleotit birimler bir şeker, bir fosfat ve bir bazdan  oluşurlar.


İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. DNA’nın yapısı neler olduğunu öğrenmek için yukarıdaki bilgi ve cevaplardan faydalanarak bir yol izledik Forum sayfa sitesi sayesinde fen bilimleri dersinde birçok konuyu ve bilgiyi öğrenebilirsiniz fen bilimleri dersini yaparken aklınıza takılan veya bilmediğiniz bir yer varsa her zaman güzel bilgiler ve cevaplarla Forum sayfa sesten yardım alarak tamamlayabilirsiniz DNA ile ilgili aklınıza takılan araştırmak istediğiniz tüm bilgileri bu sayfada bir tık da bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.