Ders Notları

Doğada bulunan besin kaynakları sınırsız mıdır? Tartışalım.

4. Sınıf Fen Bilimleri Doğada bulunan besin kaynakları sınırsız mıdır? Tartışalım. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Doğada bulunan besin kaynakları sınırsız mıdır? Tartışalım. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Dünya üzerinde insanları yok etseydik, besin zinciri bozulmadan dönüşüm olarak sonsuza kadar bir kaynak oluşturur ve devam edebilirdi.

Fakat insan faktörü sürekli tüketim üzerine kurulu olduğu için üretim yapmadığı sürece bu besin kaynakları bir süre sonra tükenir. Ayrıca iklim değişikliği, asit yağmurları yanlış kimyasal tarım yapımı gibi etmenler de düşünüldüğü zaman önlem alınmadığı takdirde gelecek yüzyıllar içerisinde bu besinlerin tükenme ihtimali çok yüksektir.


Doğada bulunan besin kaynakları sınırsız mıdır? Tartışalım. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Doğada bulunan besin kaynakları sınırsız değildir. Doğada yaşayan tüm canlıların besin ihtiyacı vardır. insanlar beşeri ihtiyaçlarını karşılamak için doğadan yardım alırlar. İnsanlar için Doğadaki bulunan  besin kaynakları bitkisel ve hayvansal ürünlerdir.

Meyveler, sebzeler, hayvansal ürünler bunların tamamı bir besin döngüsü olmadıktan sonra üretim yapılmadığı sürece bir süre sonra tükenecektir. Sadece üretimle değil, bitki örtüsünün hızlı tahribatı, küresel ısınma sonucu iklim sel değişiklikler, kuraklık, aşırı avlanmalar sonucunda hayvan nesillerinin tükenmesi, bilinçsiz tarım faaliyetleri sonucunda tarım ürünlerinin kalitesinin düşmesi, besin zinciri  içerisinde yer alan bir türün yok olması sonucunda bazı böceklerin ve hayvanların aşırı çoğalması sonucu tarım bölgelerini istila etmesi

Örnek : Hindistandan İrana kadar olan bölgeyi istila eden çekirge sürüleri

İrlanda bölgesinde oluşa patatesleri yok eden zehirli mantar


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Doğada bulunan Besin kaynakları ve doğal kaynaklar sınırsız değildir bir gün dikeni bilecek değerini kirlenecek lerini ve son bulacaklarını bilmeliyiz. Örneğin yemiş olduğumuz meyveler sebzeler bakliyatlar geçmiş olduğumuz su kullanmış olduğumuz elektrik ve birçok kaynak elbette tükenebilir durumdadır. Besinler canlılar için oldukça önemlidir bu yüzden besinlerin bir gün gelebileceğini veya az alabileceğini bilerek muhakkak etraftan ve fazla tüketilen kaçınmalıyız.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.