Ders Notları

Doğduğunuz şehrin adının nereden geldiğini araştırınız.

7. Sınıf Türkçe Doğduğunuz şehrin adının nereden geldiğini araştırınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Doğduğunuz şehrin adının nereden geldiğini araştırınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: İstanbul tarihsel dönemde bir çok medeniyete ev sahipliği yaptığı için birden çok isimle anılmıştır. Tarihi geçmişi 8500 yıl öncesine dayanan ve 3 imparatorluğa başkentlik yapan İstanbul sırasıyla “Byzantion” “Byzantium” “Nova Roma” “Konstantinopolis” “Konstantiniyye”, “Stanpolis”, “Dersaadet”, “Asitane” ve “İstanbul” isimlerini almıştır.


Doğduğunuz şehrin adının nereden geldiğini araştırınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: M.Ö 667 yılında buraya gelip yerleşim kuran Yunanlı yerleşimciler koloni halinde yaşamaya başladı. Kurdukları bu koloniye kralları Byzas ismi şerefine “Byzantion” demeye başladılar. Roma İmparatorluğu’nun nemli bir kenti haline gelen “Byzantion” Latince diline çevrilerek “ Byzantium” adı verildi.

M.S 330 yılında Roma İmparatorluğu’nun önemli şehri başkent olarak ilan edildi ve adı “Nova Roma(Yeni Roma)” olarak değiştirildi. Bu isim çok benimsenmedi ve 337 yılında kral I. Konstantin’in ölümü üzerine onun şehri anlamına gelen “Konstantinopolis” denilmeye başlandı.

1116 yıl Konstantinopolis adını kullanan şehir Osmanlı İmparatorluğu tarafından fethedildikten isimi üzerine çalışmalar yapılmadı. Bu dönem birden çok ismi vardı  Müslümanlar şehre Arapça olan “Konstantiniyye” demeye Rumlar “Stanpolis” halk mutluluk şehri anlamına gelen “Dersaadet” ve büyük dergah anlamında “Asitane” kullanılıyordu. Sultan III. Mustafa ise şehre islam şehri anlamına gelen “İslambol ” diyordu.

Günümüzde ismi İstanbul olarak kullanılan şehrin adının Roma döneminde kalma Stanpolis, Estanbol, Sitanbul gibi isimlerin telaffuzunun değişmesi sonucu ortaya çıkmıştır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Doğduğumuz ve yaşadığımız bölgeler genellikle tarihte yaşamış olan o ülkeyi veya o şehri fethetmiş olanlar ya da başarılı savaşlar ile tanınan komutanların isimlerinden geldiği söylenebilir. Bazen de doğduğumuz yaşadığımız bölgeler sahip oldukları geleneksel ürünler veya kültürler yapılara göre de adlandırılabilir ler. Ülkemizde çeşitli bölgelerde bunlara farklı örnekler verebiliriz. Örneğin iskenderun ilçesi eskiden bu bölgede yaşamış olan İskender kumandanın dan ismi aldığı söylenebilir.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.