Ders Notları

Dolaşım sisteminin elemanları nelerdir?

6. Sınıf Fen Bilimleri Kitabı Dolaşım sisteminin elemanları nelerdir? konusunu kısaca ele alacağız. 


“Dolaşım sisteminin elemanları nelerdir?” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

İnsan vücudunda dolaşım sistemi elemanları 3 temelde toplanır. Bunlar kalp, damar ve kandır.


“Dolaşım sisteminin elemanları nelerdir?” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

İnsan vücudunda dolaşım sistemi elemanları 3 temelde toplanır. Bunlar kalp, damar ve kandır.

Kalp: Vücudun göğüs boşluğunda bulunmaktadır. Kaslardan meydana gelir. Kalbin görevi vücuda kan pompalanmasıdır. Kalpten pompalanan kan vücut içerisinde küçük yapılara oksijen ve besin taşınır.

Kan Damarları 3 çeşittir. Bunlar atardamarlar, toplardamarlar ve kılcal damarlardır. Atardamarlar pompalanan kanı kalpten alarak vücuda taşır. Kılcal damarlar toplardamar ve atardamar arasında yer alır. Toplardamarlar ise kanı kalbe ulaştırma görevini yerine getirir.

Kanın Yapısı: Kan vücuttaki damarlar içerisinde dolaşan oksijen, besin ve tüm maddeleri kalpten alarak yapı birimlerine ileten ve atıkları boşaltır.

Dolaşım sisteminin görevleri 2dir:

1.Vücut içerisinde bulunan tüm yapılara besin ve oksijeni götürmek.

2. Diğer bir görevi ise vücuttaki yapı birimlerinde ortaya çıkan atık maddeleri ve karbondioksiti boşaltım sistemi organlarına taşımaktır.


İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Dolaşım sisteminin önemli organlarından biri olan Kaan kalp ve damarlar elbette ki vücudumuza kan dolaşımını sağlamakta ve vücudumuzun genel akışını sıcaklığını ve kanın pompalanmasını sağlamaktadır dolaşım sistemi hakkında bilgi edinmekte ulaşım sisteminin görevleri neler olduğunu bilmek dolaşım sisteminin yapan organlar neler olduğunu öğrenmek istiyorsanız her zaman 6 sınıf fen bilimleri ders kitabımızda verilen birçok bilgiyi anlatan Forum sayfa sitesini ziyaret ederek bu sayfadaki bilgi ve cevapları muhakkak edinerek ödevinizi yapmayı tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.