Ders Notları

Düğün, nişan, sünnet gibi katıldığınız bir etkinlikte gördüklerinizi içeren bir kompozisyon yazınız.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Düğün, nişan, sünnet gibi katıldığınız bir etkinlikte gördüklerinizi içeren bir kompozisyon yazınız. konusunu kısaca ele alacağız. 


“Düğün, nişan, sünnet gibi katıldığınız bir etkinlikte gördüklerinizi içeren bir kompozisyon yazınız.” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Düğün merasimleri milli kültürümüzün öğelerinden olan sevinçlerin paylaşıldığı yerlerdir.

Yakın zamanlarda gitmiş olduğum bir düğünde insanların sevinçleri, birbirlerini gördükleri zamanki mutlulukları ve aynı mutlu günü paylaşmanın sevincini gözlerinden okudum.

İnsanlar evlenecek onlara değer verdikleri için uzak yakın demeden mesafeler katetmiş ve o gün de bir araya gelmişlerdi. Takı takma töreninde herkes elinden geldiğini takmış ve halay gibi eğlencelerle eğlenceli bir gün geçirmişlerdi.

Herkes evde aldığında dilekleri ya çifte mutlu olmasıydı. Böylece onlar sevdikleriyle beraber yeni Bir hayata adım atmış oldular.


“Düğün, nişan, sünnet gibi katıldığınız bir etkinlikte gördüklerinizi içeren bir kompozisyon yazınız.” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Nişan merasimleri evlenmek isteyen çiftlerin sevdiklerinle beraber buna söz vermeleri ve evlilik için bir adım atarak yüzük takma merasimleridir.

Geçenlerde katılmış olduğum bir nişan merasiminde geline çiçek verildi ve isteme adetimiz yerine getirildi.

Daha sonra süslü bir tepsi içerisinde gelin ve damadın yüzükleri geldi ve yüzük takma töreni kızın babası tarafından gerçekleşti. Yüzükler takıldı ve aralarındaki kurdele makas ele kesildi.

Babası gelin ve damadına nasihatler ederek dua etti. Gelin ve damat ve birçok kişi eşleriyle dans etti.

Daha sonra baklava yendi ve içecekler içildi.

Genç işte takı takanlar veya hediye getirenler hediyelerini iletti ve onlara mutluluk dileklerinde bulundu.

Genç çift bu mutlu günlerinde sevdiklerine yanlarında görmekten mutluluk duydular ve birkaç saat sonra herkes yavaş yavaş dağıldı.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Düğün sünnet ve mevlütlerde görmüş olduğumuz geleneksel birçok adet vardır bunların başında düğünlerde mevlütlerde ve sünnetlerde büyüklerimiz bir araya gelerek birbirine yardım eder geleneksel adetlerin yanı sıra geleneksel yiyecekler ve yiyecekler ikram edilir elbette ki kültürel değerimizin bir parçası olan düğünlerimiz mevlütlerimiz ve sünnetlerimiz sevinç ve mutluluk içerisinde geçer her zaman yöreden yöreye farklılık gösteren birçok geleneğimiz de vardır bunlara örnek vermek için ve örnekleri pekiştirmek için yukarıdaki bilgileri okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.