Ders Notları

Düğünleri, insanları birbirine yaklaştıran kültürel bir öge olarak düşündüğünüzde düğünlerin toplumun bir arada yaşamasında oynadığı rol hakkındaki görüşlerinizi belirtiniz.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Düğünleri, insanları birbirine yaklaştıran kültürel bir öge olarak düşündüğünüzde düğünlerin toplumun bir arada yaşamasında oynadığı rol hakkındaki görüşlerinizi belirtiniz. konusunu kısaca ele alacağız. 


“Düğünleri, insanları birbirine yaklaştıran kültürel bir öge olarak düşündüğünüzde düğünlerin toplumun bir arada yaşamasında oynadığı rol hakkındaki görüşlerinizi belirtiniz.” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Düğünler iki insanın yeni bir aile oluşturması, tüm sevdiklerin buluşarak uzak ve yakın yerlerden gelmeleri ile oluşan sevgi bağıyla olur.

İnsanların beraber olmak için çaba sarf ettikleri ve onların evliliğine katkı olarak takı gibi küçük büyük demeden yaptıkları yardımdır.

İnsanların birbirleriyle buluşması ve böyle mutlu bir günde destek çıkmaları insanları birbirine bağlar.


“Düğünleri, insanları birbirine yaklaştıran kültürel bir öge olarak düşündüğünüzde düğünlerin toplumun bir arada yaşamasında oynadığı rol hakkındaki görüşlerinizi belirtiniz.” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Düğünler yapıldığı zaman bir çift yeni bir aile olma yolunda ilerlemiş olur.

Bu mutlu günlerinde yakınlarını ve arkadaşlarını yanlarında görmek hem bugün çifte mutluluk verir hem de aradaki Sevgi bağlarını kuvvetlendirir.

Ayrıca insanların elinden geldiği kadar takı gibi yardımda bulunmaları Genç çifte katkı sağlar.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. 5 sınıf sosyal bilgiler ders kitabımızda yer alan milli kültürümüzün ve mirasımızın bir parçası olan düğünlerimizin birbirimize yakınlaştırdığı önemli bir kültürel değer olduğunu görebilmekteyiz. Her zaman düğünlerde birbirimizle sevdiklerimizle karşılaşırız sevdiklerimizle Güzel zaman geçiririz düğünlerde küslük olmadığı için insanlar birbirlerine karşı olan duygularını daha saygılı bir şekilde ilerletir düğünlerde hem kız tarafı hem erkek tarafı bir arada olduğu için bizi ayakta tutan ve birlik tutan bir geleneksel ve kültürel değer olduğunu söyleyebiliriz günümüzde de hala düğünlerimiz yapılmakta ve kültürel değerlerimiz yaşatılmaktadır.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.