Ders Notları

Dünya ile ahiret hayatındaki ilişkiyi açıklayınız.

7. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dünya ile ahiret hayatındaki ilişkiyi açıklayınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Dünya ile ahiret hayatındaki ilişkiyi açıklayınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Dünya hayatta insanların Yüce Allah Celle Celalühü ibadet etmesi onun Emir ve yasaklarını yerine getirilmesi için insanların göndermiş olduğu bir sınav yeri olarak kabul edilmesi gerekmektedir.

Dünya hayatı sona eren kişiler ahiret için kıyamet gününü beklemek için mezarlarda bekler ve kıyamet günü geldiği zaman mezarlardan çıkarılarak hesapa çekilerek cennet ve cehennem ehli olup olmadığı yargılanmaktadır.


Dünya ile ahiret hayatındaki ilişkiyi açıklayınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Dünya ve ahiret hayatındaki ilişki birbirine eşdeğer olan birbiriyle ilişkili olan bir durum olarak ifade etmek mümkün olacaktır.

Insanlar dirildikten sonra dünya hayatına Yüce Allah Celle Celalühü ibadetlerini yapmak amacıyla Onun rızasını kazanmak yapmış olduğu amellerle ve yapmış olduğu günahlarla yaşamış olduğu dünya sınavı olarak kabul edilmektedir.

Dünya hayatı sona eren kişiler Kıyamet gününe kadar bekler ve kıyamet gününde yapmış olduğu günahlar sevaplar inanışı gibi birçok konuda hesaba çekilerek Cennet veya cehenneme gideceği burada Adaletli bir şekilde ölçülerek cezalandırılmakta veya ödüllendirilmektedir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    İnsanoğlu dünyaya gelerek çeşitli yasaklardan bir günahlardan kendini alıkoyarak dünya hayatını bir sınav olarak bilir. Ergenlik çağına gelmiş her bir de yapmış olduğum günahlardan biri ibadetlerden sorumludur. Bu dünyada yapmış olduğumuz iyilikder günahlar ahiret hayatında bize sorulacaktır. Kendine yük günahlardan alıkoyan imanın ve İslam’ın şartlarına uyan insanoğlu ahirette Cennet de mükafatlandırır olacaktır. Yalnız saatini Ahmet istemeyin büyük günahlar yapan her defasında kötülükler yapan insanlar ahirette bulunan cehenneme mi layık görülecektir. Dünya hayatı Müslümanlara göre olarak bilinir.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.