Ders Notları

Dünya’nın dönme ve dolanma hareketlerinin hangi şekilde gerçekleştiğini ve bu hareketler sonunda gerçekleşen olayları yazalım.

4. Sınıf Fen Bilimleri Dünya’nın dönme ve dolanma hareketlerinin hangi şekilde gerçekleştiğini ve bu hareketler sonunda gerçekleşen olayları yazalım. konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Dönme Hareketi : Dünyanın kendi ekseni etrafında dönmesi sonucunda gece ve gündüz meydana gelmektedir.
Dolanma Hareketi :  Dünyanın Güneş etrafında dolanması sonucunda 1 yıl yani 365 gün 6 saat oluşmaktadır. Ayrıca bu haret sonucunda mevsimler olan kış, yaz, ilkbahar ve sonbahar oluşmaktadır. 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. 4. Sınıf fen bilimleri ders kitabı olması yer alan bu konuda dünyamızın 2 hareketi olan dönme dolanma hareketini öğrendik. Dünyamız kendi etrafında döndüğü zaman 24 saatte bir gün meydana gelmektedir gece ve gündüz kavramı bu şekilde oluşabilmektedir güneşin doğuşu ve batışı ile bir film meydana geldiği dünyamızın kendi etrafında dönmesiyle neler oluştuğunu söyleyebiliriz dünyamızın dolanma hareketi ise oluşma örneklerinden biri dünyanın güneş etrafında dönmesidir bu süreci 365 günde kalmadığını söyleyebiliriz mevsimler meydana gelir bir yıl geçer ve güneş ve Dünya arasındaki hareket bu şekilde sonlandırılır.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.