Ders Notları

Dürüstlüğün önemini anlatan bir hikâye yazınız.

4. Sınıf Türkçe Dürüstlüğün önemini anlatan bir hikâye yazınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Dürüstlüğün önemini anlatan bir hikâye yazınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Dağın yamacında bir köye yerleşmiş olan yabancı köydeki insanlarla tanışmaya gitti. Yabancı bu dürüstlüğü ile beraber herkes tarafından kısa sürede kabul görmüş ve insanların sevgisini kazanmıştı. Yabancı burada bir demir atölyesi açmayı karar vermiş ve yapmış olduğu muhteşem işler ile beraber insanların Güvenini kazanmış dürüst bir şekilde çalıştığı için de eserleri çevre köylerden bile talep görmüştü. Işte Bu hikayede bize dürüst dürüstlüğün neler kazandırır bilineceği hakkında önemli bilgiler vermekle beraber dürüstlüğün bizler için çok önemli olduğunu ifade etmektedir.


Dürüstlüğün önemini anlatan bir hikâye yazınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Öğretmenimiz bize Mustafa Kemal Atatürk hakkında bir şiir yazmamızı istemişti. Ancak sınıftaki birçok kişi yazarken Zahit bu ödevini unutmuş ve bu ödevini yapmamasının sebebi ise hafta sonu hasta olduğuna kaynaklanmaktadır. Sınıf içerisinde öğretmenimiz gelecek ders Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili yazmış olduğunuz şiirleri görmek istediğini söyledi.

Teneffüs arasında Zahit Hakan’ın Mustafa Kemal Atatürk hakkında yazmış olduğu şiiri alarak çantasına koydu. Öğretmen sınıfa geldiği zaman herkesin şiirinin olduğunu ancak Hakan’ı şiirin olmadığını gördüm Hakan’a bu durum sorduğunda Öğretmenim ben ödevimi yaptım Fakat şu anda çantamın içerisinde yer almadığını söyledi. Hakan’ın çok üzüldüğünü gören Zahit öğretmenin yanına giderek onun ödevini benim aldı yanıma ve hasta olduğum için ödevimi yapmadığımı söyledi.

Bunun üzerine Hakan ödevini geri aldığı için sevindi Zahit s hatasını anlayarak ve öğretmen Zahidem bu durumunu görerek ona bir gün daha süre verdi ertesi gün Zahit güzel bir ödev yaparak Mustafa Kemal Atatürk hakkında yazmış olduğu şiir ve sınıfta birinci oldu.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Dürüst birine her zaman güvenebiliriz. Dürüst insan adaletli insandır. Dürüst bir arkadaşımız olduğu zaman korkmadan ve çekinmeden sırlarımızı ve dertlerimizi anlatabiliriz. Dürüst bir insanla bir insan ömür boyu huzurlu ve güvenilir bir hayat geçirebilir. İslam dini dürüst olmayı önerir ve dürüst insanların her zaman ahlaklı olduğunu vurgular. Dürüstlük arkadaşlar akrabalar komşular ve aile bireyleri arasında en temel ilkelerden biri olarak sayılmaktadır.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.