Ders Notları

Düşüp yaralandığımızda yaralarımız bir süre sonra nasıl iyileşiyor?

7. Sınıf Fen Bilimleri Kitabı Düşüp yaralandığımızda yaralarımız bir süre sonra nasıl iyileşiyor? konusunu kısaca ele alacağız. 


“Düşüp yaralandığımızda yaralarımız bir süre sonra nasıl iyileşiyor?” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Bir yaranın iyileşmesi üç aşamalıdır. Yaralanmanın hemen sonrasında inflamasyon evresi meydana gelir ve genellikle yaranın derinliğine ve ciddiyetine bağlı olarak 2-5 gün civarında sürer.

Daha sonrası çoğalma evresidir ki bu evrede fibroblastlar, perisitler ve keratinositler adı verilen yeni hücreler gelişmeye ve büyümeye başlarlar.

Bu hücreler çoğalarak hasarlı doku hücrelerinin yerini alır.

3. evre olan son evre ise yeniden şekillenme evresidir. Cilt dokusu yavaş yavaş yeni, daha elastik sağlıklı deri hücreleri de değiştirildikçe yara iyileşmesinin son evresi tamamlanmış olur.


“Düşüp yaralandığımızda yaralarımız bir süre sonra nasıl iyileşiyor?” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Düşüp yaralandığımız zaman öncelikle vücudumuzda yaralar oluşur veya mikroplarından kurtulduktan sonra atık temizlenir ve cilt gelişimi başlar.

Vücudumuz kaybolan dokuyu yeniden oluşturmaya ve kırık kan damarlarını yenileriyle değiştirmeye başlar.

Yarının son iyileşme aşamasında çok sayıda yeniden şekillenme oluşum meydana gelerek dokunun tamiratı yapılır. Bu tamiratı fibroblast adı verilen hücreler yapar

Daha fazla kanın yarıya ulaşmasına yardımcı olabilecek yeni damarlar eklenir ve Özel hücreler daha fazla hücre eklemeye hızlanırken bazı maddeler eklemeye başlarlar. Hücreler yarının kenarlarına toplanır ve yaradan diğer tarafında toplanan hücrelere ulaşana kadar Daha fazla ilave edilir.

Yaralarımızda görmüş olduğumuz bu kırmızı renk yaraları eleştirmek için yapılmış tüm kan damarlarından dolayıdır. Kabarıklık ise bölgeyi yavaşça yeniden inşa eden fibroblastlardan  kaynaklıdır.


İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bazen düşük yaralandığımız zaman ayağımızdaki elimizdeki ve vücudumuzda herhangi bir yerinde bulunan yaranın nasıl iyileştiğini merak ediyorsanız yukarıda 7 sınıf fen bilimleri ders kitabında yer alan bilgileri okuyarak not alabilir ve bu ödevinizi bu şekilde bitirebilirsiniz 7 sınıf fen bilimleri ders ve orta yer alan bu konuyu iyi bir şekilde öğrenmek ve konuya sahip olmak için yukarıdaki bilgi ve cevaplardan faydalandım burada bulunan bilgi ve cevapları sayesinde bir yaranın iyileşme sürecini yaranın nemli ortamlardan uzak durarak temizlenmiş bir bezle veya herhangi bir yere kremi batikon ile temizlendikten sonra kimyasal maddelere temas ettirmeden kuru bir şekilde çabucak kuruduğunu görebiliriz.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.