Efsanelere inanmalı mıyız? | Forum Sayfa Cevapları

Efsanelere inanmalı mıyız?


Türkçe Öğretmeni

4. Sınıf Türkçe Efsanelere inanmalı mıyız? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Efsanelere inanmalı mıyız? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap :Efsaneler, kaynağı belli olmayan eski yıllardan beri söylenerek gelen genellikle olağan üstü olayları ve kişileri konu edinen hikayelere denir. Efsaneler yüzyıllardır, dilden dile halk arasında sondaki kuşaklara anlatılarak aktarılan hikayelerdir.

Efsanenin en belirgin özelliği gerçek dışı konu ve kişileri içermesi  hayal ürünü olmasıdır. Bu yüzden efsanelere inanılmaz.


Efsanelere inanmalı mıyız?  konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap :Dünya toplumlarına bakıldığı zaman genel olarak, her toplumun ortaya çıkmış bir takım efsaneleri bulunduğu görünmektedir. Bu efsanelerin kim tarafından çıkarıldığı bilinmemekle birlikte yüzyıllardır dilden dile anlatılarak günümüze kadar gelmişlerdir.

Yani kimin anlattığı belli olmayan anonim hikayelerdir. Tamamen gerçek üstü kişi ve olayları anlatan hikayeler, efsanelerin çıktığı bölgelerde yaşanmış bazı olayların açıklık kazanmasına da etkili olabilmektedir. Efsaneler ortaya çıktığı toplumların yaşam biçimlerini, inanış şekilleri gibi fikirleri bize verir.

Bizim milletimize ait olan belli başlı efsaneler, Alper Tunga efsanesi, Yaradılış Efsanesi, Oğuz Kaan Destanı, Ergenekon destanı, Göktürk destanı, Leyla ile Mecnun efsanesi, Kerem ile Aslı efsanesi, Ferhat ile Şirin efsanesi gibi efsaneleri örnek olarak verebiliriz.


 Ödevini Bulamadıysan ARA

Efsanelere inanmalı mıyız?

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Konuya Bir Cevap Yazın
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

error: Kopya Yasak