Ders Notları

Eklemlerin insanlar için önemini açıklayınız.

6. Sınıf Fen Bilimleri Eklemlerin insanlar için önemini açıklayınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Eklemlerin insanlar için önemini açıklayınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Eklemler farklı kemiklerin bir bütün halinde hareketini sağlayan yapılardır. Hareket etmemizi kolaylaştırır. Farklı yönlerde hareket etmemize olanak sağlarlar. Kemik yapıya mekanik desteklik sağlarlar.


Eklemlerin insanlar için önemini açıklayınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: İnsan vücudunda 205 adet kemik bulur. Bazı kemikler eklemlerle birbirine bağlanmış durumdadır. Bu durum kemiklerin bir bütün şeklinde hareket etmemizi sağlar ve kemik dokuya destek sağlarlar. Eklemler sayesinde birden fazla hareket imkanımız olur. Omuz eklemi sayesinde kolumuzu vücudumuza yaklaştırıp uzaklaştırabilir yukarı aşağıya hareket ettirebiliriz. Bu hareketleri yaparken eklemlerimiz bize kolaylık sağlar. Eklemler insan vücudunun hareket etmesine olanak sağlayan sistemlerdir. Yaptığımız her hareketi eklemlerimiz sayesinde gerçekleştiririz. Eklemlerimiz olmasaydı hareket kabiliyetimiz olmayacaktı. Yürüyemez, konuşamaz, oturamaz çiğneyemez, dans edemez, yüzemez… Kısacası hiç bir fiziksel aktivitede bulunamazdık.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Eklemler kemiklerimizin üzerinde duran ve kemiklerimizin hareket etmesini ve kemiklerimizin konmasına sağlayan yapılardır. Eklemler insanın vücudunda bulunan organlar kemikler ve kaslar gibi çok önemli yapıya vücudumuzda bulunan eklemler vücudumuza çepeçevre Sarar. Eklemler vücudumuzun her bölgesinde farklılık gösterebilir. Eklemler kemiklerin üzerinde bulunur. Eklemler hareket etmemize yardımcı olan yapıya sahiptir.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.