Ekmeğin geçtiği aşamaları maddeler hâlinde yazınız. | Forum Sayfa Cevapları

Ekmeğin geçtiği aşamaları maddeler hâlinde yazınız.


Türkçe Öğretmeni

‏4. Sınıf Türkçe Soframızın vazgeçilmez gıdalarından olan ekmeğin geçtiği aşamaları maddeler hâlinde yazınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Soframızın vazgeçilmez gıdalarından olan ekmeğin geçtiği aşamaları maddeler hâlinde yazınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap :Ekmek soframıza gelene kadar hangi aşamalardan geçtiği şu şekildedir:

Öncelikle çiftçilerimiz buğdayı yetiştirirler, daha sonra bu yetiştirilen buğday makinelerle toplanır, toplanan buğday kurutulmak için serilir, kuruma işlemi bittikten sonra un fabrikasına gönderilerek çekilir. Un olarak üretilen buğday, ekmek fırınlarına giderek hamur halini alır, fırın ustaları elinde ekmek haline getirilerek pişirilir ve raflardaki yerini alır.


Soframızın vazgeçilmez gıdalarından olan ekmeğin geçtiği aşamaları maddeler hâlinde yazınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap : Günümüzde ekmek, insanların temel besinlerinden bir tanesidir. Ekmek soframıza gelene kadar birçok aşamadan geçer. Ekmeğin ilk hali buğdaydır. Buğdayı çiftçilerimiz ekerler.

Daha sonra büyüyen buğdaylar makinelerle biçilerek, harman edilir. Harman edilen buğdaylar büyük kazanlarda kaynatılır. Kaynatıldıktan sonra kuruması için serilerek kurumaya bırakılır.

Kuruma işlemi bittikten sonra, büyük çuvallara doldurularak un fabrikalarına gönderilir. Un değirmenlerinde öğütülen buğdaylar un haline gelerek, ekmek yapımında kullanılmak için fırınlara gönderilir. Fırınlarda ekmek ustaları unu hamur haline getirerek mayalarlar, mayalanan hamur ekmek ustası elinde ekmek haline getirilir ve fırında pişirilir.


 Ödevini Bulamadıysan ARA

Ekmeğin geçtiği aşamaları maddeler hâlinde yazınız.

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Konuya Bir Cevap Yazın
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

error: Content is protected !!