Ekoloji piramitlerinde enerji kaybı yaşanmasının sebeplerini açıklayınız.


Fen Bilimleri Öğretmeni

8. Sınıf Fen Bilimleri Ekoloji piramitlerinde enerji kaybı yaşanmasının sebeplerini açıklayınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Ekoloji piramitlerinde enerji kaybı yaşanmasının sebeplerini açıklayınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap :

Enerji piramitlerinde ki enerji kaybının sebebi hayvan türleri içerisindeki tür sayılarının azalmasıdır. Piramidin üst kısmına doğru ilerlediğimiz zaman tüketici canlı sayısı artar. Bundan dolayı  da enerji kaybı meydana gelir.


Ekoloji piramitlerinde enerji kaybı yaşanmasının sebeplerini açıklayınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap :

Ekoloji piramitlerinde, enerji dağılımında üretici ve tüketici canlı dağılımı yer almaktadır. Piramidin temel özelliği yukarıya doğru çıktıkça enerji kaybı azalmaktadır.

Vücutta atık madde oranı artar. Aşağıya doğru inildikçe tür sayısı arttığı için enerji oranı artar vede vücuttaki atık madde oranı azalır. Ekoloji piramitlerinde, enerji kaybının yaşanmasının nedenlerinin başında canlıların neslinin tükenmesi, insanların kaçak av yapmaları, doğanın aşırı kirlenmesi, küresel ısınmadan dolayı iklim değişiklikleri gibi nedenler bulunmaktadır.


 

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

Ekoloji piramitlerinde enerji kaybı yaşanmasının sebeplerini açıklayınız.

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
Yeryüzünde bulunan canlıların ve bitkilerin yaşam döngüsünde hayvanların piramit dizilişinde enerji kaybının meydana gelmesi veya çeşitli sorunların ortaya çıkması elbette ki bazı hayvanların ve bitkilerin nesillerinin tükenmesi ve adetlerin tükenmekle karşı karşıya kalması gibi temel sorunların ortaya çıktığını söyleyebiliriz. Hayvanların bir tanesinin bile neslinin tükenmesi demek yer hayvanların yaşam döngüsünü ve üreme ve çeşitli birçok aşamasını etkileyebileceğini söyleyebiliriz hayvanlar ve bitkilerin de nesilleri ile tükendiğini gözlemleyebiliriz.
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

    • 15 Kayıtlı Üye
    • Son Üye Mine
    error: Content is protected !!