Ders Notları

Elektriği ileten ve iletmeyen maddeleri İnternet, ansiklopedi vb. kaynaklardan araştırınız.

6. Sınıf Fen Bilimleri Elektriği ileten ve iletmeyen maddeleri İnternet, ansiklopedi vb. kaynaklardan araştırınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Elektriği ileten ve iletmeyen maddeleri İnternet, ansiklopedi vb. kaynaklardan araştırınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Maddeler halinde elektrik enerjisini en iyi ileten maddelere örnekler şunlardır ;

 1. Çinko
 2. Nikel
 3. Titanyum
 4. Grafit
 5. Magnezyum
 6. Volfram
 7. Sodyum
 8. Potasyum
 9. Lityum
 10. Cıva
 11. Tuzlu su
 12. Limonlu su
 13. Asitli su
 14. Floresan gazı
 15. Neon gazı

Maddeler halinde elektrik enerjisini iletmeyen maddelere örnekler şunlardır ;

 1. Porselen
 2. Mika
 3. Kauçuk
 4. Ebonit
 5. Asbest
 6. Şekerli su
 7. Hava
 8. Kuru saman
 9. Kar
 10. Tuğla
 11. Beton
 12. Fiberglas
 13. Polietilen köpük
 14. Selüloz
 15. Pamuk
 16. Parke

Elektriği ileten ve iletmeyen maddeleri İnternet, ansiklopedi vb. kaynaklardan araştırınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Elektrik enerjisi depolanabilen bir enerji şeklidir elektrik enerjisini bir yerden bir yere götürebilmek için teller ve kablolar kullanılması gerekmektedir.

Elektrik enerjisini taşıyabilen iletkenlerin elektronların hareket edebilir yapıda olması gerekmektedir. Elektrik enerjisini en iyi ileten maddeler genellikle metal içerikli madenlerdir elektrik enerjisi güç santrallerinde üretilir.

İnsanların kullanımına sunulmak için trafolardan şehirlere yüksek kule şeklindeki enerji transfer hatlarıyla sevk edilir. Bu hatlarda çok yüksek gelirim elektrik akımları bulunur. Bunları taşımak için iyi iletken olan Alüminyum, Krom, bakır gibi hatlar kullanılır en iyi iletken altın madenidir. Fakat altın yatakları fazla olmadığı için değerli madenlere girer bunun için takı tasarım sektörünün ham maddesi ne oluşturur.

Maddeler halinde elektrik enerjisini en iyi ileten maddelere örnekler şunlardır ;

 1. Altın
 2. Gümüş
 3. Bakır
 4. Alüminyum
 5. Demir
 6. Çelik
 7. Platin
 8. Kalay
 9. Krom
 10. Kurşun

Maddeler halinde elektrik enerjisini iletmeyen maddelere örnekler şunlardır ;

 1. Plastik
 2. Ahşap
 3. Cam
 4. Kağıt
 5. Halı
 6. Kilim
 7. Tahta
 8. Lastik
 9. İp
 10. Seramik

Elektriği ileten ve iletmeyen maddeleri İnternet, ansiklopedi vb. kaynaklardan araştırınız.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Fen bilimleri dersimizde işlemiş olduğumuz bu konuda öncelik ve elektriği günlük hayatımızda hangi alanlarda kullandığımızı öğrendik daha sonra elektriğin günlük hayatımızda tasarruflu bir şekilde kullanmaya Özen gösterecek davranışları edindik daha sonraları elektriğin Bizim evimize gelene kadar hangi yollardan geçtiğini öğrendik bunun yanı sıra elektriğini geçirmiş olduğu iletken ve yalıtkan maddelerin hangi olduklarını bu dersimize daha iyi bir şekilde örnekleri ile öğrenmek için Forum sayfa sitesini ziyaret ederek burada vermiş olduğunuz güzel örneklerle bu ödevini de daha iyi bir şekilde anladım sizler sayesinde ödevlerim hakkındaki temel bilgileri ve cevapları bir tepki ulaşabilme imkânına sahip oluyor ve günlük hayatımızın olmazsa olmazı doğal kaynak olan elektrik hakkında temel birçok bilgiye buradan ulaşabilir mi söylemek isterim.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.