Ders Notları

Elektriği Nasıl Güvenli Kullanabiliriz?

3. Sınıf Fen Bilimleri Elektriği Nasıl Güvenli Kullanabiliriz? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Elektriği Nasıl Güvenli Kullanabiliriz? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Elektrik hayatımızı her alanda kolaylaştırırken bir yandanda dikkatli kullanılmaz sa bir o kadar tehlikeli kazalara sebebiyet verebilir.

Prizlerimizi sürekli kontrol edip bi kaçak varsa tamir etirmeliyiz. Küçük çocuğumuz varsa prizlere kapak takarak  prize parmaklarını atmalarını ve başka eşyaları atmalarını engelleyerek güvenli hale getirmeliyiz.


Elektriği Nasıl Güvenli Kullanabiliriz? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Elektrik hayatımızda çok büyük bir yer taşımaktadır. Hayatımızda her alanda kolaylaştırmaktadır. Fakat bir o kadar da kolaylaştırdı kadar tehlikeleri büyüktür.

Mesela dikkatli olmazsak, elektrikli bir alete ıslak elle dokunursa yada ıslak bir zeminde elektrikli alet, fön makinesi gibi aletler kullanmaya çalışırsak eğer elektrik çarpabilir.

Bu da ciddi kazalara, can ve mal kaybına sebebiyet verebilir. Bu yüzden Evimizde veya dışarı da ucu açık olan kablolar dokunmamalıyız. Duvardaki fişi kablosundan tutup çekmemeliyiz. Prizlere fiş dışında hiçbir nesne sokmamalıyız.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Elektrik günlük hayatımızda çok fazla kullandığımız ve günlük hayatımızı kolaylaştıran birçok alanda elektronik eşyalarda eğitim alanında ulaşım alanında çok fazla gerekli olan en önemli icatlardan biridir. Elektriği güvenli bir şekilde kullanmak istiyorsak elektrikli aletlerin bakımını ve temizliğini yapmamız gerekmektedir Ayrıca elektriğin çok fazla kullanılması ve israf edilmesi Doğal kaynaklarımızın tükenmesinde sebep olabilir elektrik günlük hayatımızda hemen hemen her yerde bulunur elektrik çarpmasını önleyecek önlemleri almak da sağlığımız için önemlidir. Elektriği kullanırken bilinçli bir şekilde kullanmak ve elektrikte gerekli olan yerlerden yararlanmak en doğal hakkımızdır

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.