Elektrik tehlikeli olabilir mi? Arkadaşlarımızla tartışalım.


Fen Bilimleri Öğretmeni

3. Sınıf Fen Bilimleri Elektrik tehlikeli olabilir mi? Arkadaşlarımızla tartışalım. konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Elektrik tehlikeli olabilir mi elektrik vücudumuzda da bulunmaktadır. Vücudumuzda sodyum kalsiyum potasyum ve magnezyum gibi elementler belirli bir elektrik yüküne sahiptir. Neredeyse tamamı elektrik üretmek için elektrikle yüklü iyon adı verilen elementleri kullanmaktadır.
Elektrik akımı vücudumuzda gerçekleştirdiği çok önemli görevler bulunur. Bunların başında kalp kaslarının doğru çalışmasını sağlar. Sinir sistemimiz hiç durmadan elektrik sinyalleri gönderir oturup kalkmamız yemek yememesi kitap okumamış yazı yazmamız her türlü kas hareketleri elektrik sinyalleri ile gerçekleşmektedir. Sinir sistemimizde yıldırım kadar hızlı sinir uyarılarını iletmeye yarayan bir sistem bulunur. Bu sistem sayesinde elektrik akımları iletilmesi sağlanmış olunur. Vücut fonksiyonlarının düzgün bir şekilde çalışmasını sağlayan elektrik vücudumuzda da gereklidir. Fakat bu elektrik gördüğümüz kalın tellerle akımı sallanan elektrikli karşın yok denecek kadar azdır insan vücudu iyi bir iletken olmadığı için dışarıdan elektrik akımına maruz kaldığında direnç ortaya çıkar. Elektrik akımının direnci ısıya yol açar yani vücutta güçlü bir elektrik akımı ile karşılaştığında elektrik yanıkları ortaya çıkacaktır. Bu da insan vücuduna olumsuz etkiler.
Dışarıdan bir elektrik akımına maruz kalırsanız vücutta bulunan kendi elektrik sisteminden dolayı vücudun akım düzeni alt üst olur. Bu da Kalbin kanı pompalaması sinyallerini altüst etmesinden dolayı kalp krizine sebep olur. Elektrik çarpması kasların kasılmasına neden olacaktır kast sistemine sahip bir elektrik akımı ile çalışmakta olduğundan ani ve büyük bir elektrik akımı ile karşılaştığında kontrolü kaybedeceğin den kazazedenin kontrolü kaybettiği için ani bir şekilde yere düşmesine sebep olacaktır bu düşmeler ağır bedensel yararlanmaları maruz kalabilirsiniz. 

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

Elektrik tehlikeli olabilir mi? Arkadaşlarımızla tartışalım.

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
Elektrikli araçlar elbetteki tehlikeli olabilirler elektrikli araçların kullandığımız aman dikkat etmemiz gereken birçok benden vardır elektrikli araçları öncelikle yabancı bir cisim koymamalı ve elektrikli araçlar elimizle kurcalama malı veya kırıldığı zaman elektriği takmamalıyız. Elektrikli araçlarda bir arıza olduğu zaman kullanmamalı ve tamir ettirmeliyiz elektrikli prizlere ıslak elle dokunmamalıyız elektrikli denizleri su dökmeliyiz ve elektrikli araçları kullanınca kullanma kılavuzunu okuyarak kullanmayı tercih etmeliyiz.
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

    • 15 Kayıtlı Üye
    • Son Üye Mine
    error: Content is protected !!