Ders Notları

Element ve bileşik nedir? Tanımlarını yaparak örnekler veriniz.

7. Sınıf Fen Bilimleri Element ve bileşik nedir? Tanımlarını yaparak örnekler veriniz. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Element ve bileşik nedir? Tanımlarını yaparak örnekler veriniz. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Aynı cins atomların bir araya gelmesiyle elementler oluşur. Farklı atomların bir araya gelmesiyle de bileşikler oluşur. Atom ve bileşikler saf maddelerdir. Elementlere Demir(Fe), Azot(N), Oksijen(O2) örnek verilebilir. Bileşiklere ise su(H2O) tuz (NaCl) örnektir.


Element ve bileşik nedir? Tanımlarını yaparak örnekler veriniz. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Saf maddeler ikiye ayrılır. Aynı cins atomların bir araya gelerek oluşturduğu elementler ve farklı atomların bir araya gelerek oluşturduğu bileşikler olarak. Eğer bir madde kimyasal yollarlar kendisini oluşturan daha küçük maddeye ayrılmıyorsa bu elementtir. Bileşikler ise kimyasal yollarla kendisini oluşturan en küçük maddelere ayrılabilir.

Elementler tek cins atomlar içerir. Metal, ametal ve soy gazlar olarak üç gruba ayrılırlar. Nikel(Ni) Magnezyum(Mg), Argon(Ar) Hidrojen(H) örnek verilebilir.

Bileşikler birden fazla atom içerir ve bu atomlar kimyasal özelliklerini kaybederler. Su molekülü iki hidrojen ve bir oksijen atomundan oluşur. Oksijen yakıcı, hidrojen yanıcı özellikteyken su söndürücü bir bileşiktir. Su(H2O), Karbondioksit(CO2), hidrojen klorür(HCl) bileşiklere örnektir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Fen bilimleri ders kitabımızı yer alan elementlerin ve atomların temel kavramlarını anlamlarını bu konu ile beraber isteyip öğrendik. Aynı atomların bir araya gelmesiyle oluşan birleşime element denir. Farklı atomların bir araya gelmesiyle oluşan oluşuma birleşik denir. Bu konudaki detayları fen bilimi derslerimizde deneyler yaparak daha iyi bir şekilde anlayabiliriz. Maddenin içinde bulunan bileşikler ve atomlar Ayrıca elementler farklı özelliklere sahiptir. Bunları maddenin özelliklerini de gözlemleyerek öğrenebiliriz

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.