Ders Notları

Emniyet kemeri takmanın ve çocuk güvenlik koltuğu kullanmanın önemi nedir?

4. Sınıf Trafik Güvenliği Emniyet kemeri takmanın ve çocuk güvenlik koltuğu kullanmanın önemi nedir? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Emniyet kemeri takmanın ve çocuk güvenlik koltuğu kullanmanın önemi nedir? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Emniyet kemeri takmak ve çocuk güvenlik koltuğu kullanmak yaralanma ve kazalarda ölme riskini en aza indirir. Emniyet kemeri sayesinde arabadan fırlama veya camlara çarpma riski olmaz. Çocuk koltuğu ise çocukların arabanın bir anda durması halinde bile düşme risklerini en aza indirir.


Emniyet kemeri takmanın ve çocuk güvenlik koltuğu kullanmanın önemi nedir? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Emniyet kemeri takmak ve çocuk güvenlik koltuğu kullanmak korunma açısından oldukça önemlidir. Emniyet kemeri taktığımız zaman ani duruşlarda veya kaza anlarında daha güvende oluruz. Sürücünün direksiyonunda olan hava yastığı da kaza anında ancak emniyet kemeri takılıysa korur.

Yoksa sürücünün kafası bir anda direksiyona vurabilir ve hava yastığının açılması gecikebilir. Emniyet kemeri ise kaza anlarında insanların dışarıya fırlamalarını engeller . Aynı zamanda küçük kazalarda kafamızı cama vurmaktan veya düşmekten bizleri korur. Çocuk güvenlik koltuğu ise küçük çocuklar için çok önemlidir.

Çocuklar ve bebekler büyük insanlardan daha savunmasızdır. Küçük çarpmalarda ve ani fren duruşlarında bile yere düşmeleri söz konusu olabilir. Çocukları ve bebekleri bu kazalardan korumak için araba çocuk güvenlik koltuğunu kullanmak oldukça önemlidir. Böylece çocuklar ve bebeklerde emniyet içerisinde yolculuk yapabilirler. Onun için bu kurallara uymalı ve emniyet kemeri ile çocuk araba koltuklarının kullanımına oldukça önem vermeliyiz.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Emniyet kemeri takarak yolculuk yapmak oluşabilecek kazaları en aza indirir. Emniyet kemeri takmadan yolculuk yaptığımız zaman herhangi bir arabanın çarpması veya arabanın farklı bir yere çarpması ile oluşabilecek kazalar çok fazladır. Çünkü bu gibi durumlarda arabadan hızlı bir şekilde sıfırlayabilir kafamızı hızlı bir şekilde vurabilir veya gelebilecek şiddetli vuruşlara karşı korunmasız olabiliriz. Özellikle 3 yaştan küçük çocukların çocuk emniyet koltuğunda yolculuk yapması ve 10 yaşından küçük çocukların arka koltukta yolculuk yapması emniyet kemeri kullanması fazla hızlı yapmadan yolculuk yapması da oluşabilecek kazaların ve çocuk ölümlerinin en aza indirilmesi gibi birçok olanakları ve güvenlik tedbirlerine ortaya çıkarır

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.