Ders Notları

En’âm suresinin 162. ayetinin mealini bir Kur’an mealinden bulup defterinize yazınız. Bu ayetten ne anladığınızı defterinize not ediniz.

7. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi En’âm suresinin 162. ayetinin mealini bir Kur’an mealinden bulup defterinize yazınız. Bu ayetten ne anladığınızı defterinize not ediniz. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


En’âm suresinin 162. ayetinin mealini bir Kur’an mealinden bulup defterinize yazınız. Bu ayetten ne anladığınızı defterinize not ediniz. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: En’âm suresinin 162. ayetin meali;

Ey Muhammed! De ki: “Şüphesiz benim namazım da, diğer ibadetlerim de, yaşamam da, ölümüm de âlemlerin Rabbi Allah içindir.”

Bu ayetten anladığım herşeyin Allah rızası için yapılması gerektiğidir.


En’âm suresinin 162. ayetinin mealini bir Kur’an mealinden bulup defterinize yazınız. Bu ayetten ne anladığınızı defterinize not ediniz. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

En’âm suresinin 162. ayetin okunuşu;

Kul inne salâtî ve nusukî ve mahyâye ve memâtî lillâhi rabbil âlemîn(âlemîne).

En’âm suresinin 162. ayetin meali;

Ey Muhammed! De ki: “Şüphesiz benim namazım da, diğer ibadetlerim de, yaşamam da, ölümüm de âlemlerin Rabbi Allah içindir.”

Ameller niyete göredir. İnsan yaptıkları iyilik ve amellerin karşılığını  ancak niyetine göre alır. Bir iyilik yaptığımız zaman onu sadece Allah rızası için yapmalı, insanların bizleri takdir etmesi gibi dünyalık menfaatler için çalışmamalıyız. Bu ayette de bu durum açıkça ifade edilmiş , tüm amellerin yapılmasının gereği bizlere öğretilmiştir. Peygamber Efendimiz ve sahabeler bu konuya çok dikkat eder ve niyetlerini daima kontrol ederler ve amelleri ona göre yaparlardı. Biz müslümanlarında onları örnek alması ve yatığımız bütün ibadetleri Allah rızası için yapmaya gayret göstermek lazımdır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Kur’an-ı Kerim’de bulunan Enam suresinin ayet-i kerimesi olan namaz kılmak ve namaz kılındı zaman allah’dan iyi yönetmek bu ibadetimizi yerine getirmek ve yapılan ibadetler de Allah’a dönüşü gerçekleştiği anlamı kullanılan bu süreyi okurken verdiği cevap verme bilgilerden faydalanarak din kültürü ve ahlak bilgisi ders kitabındaki bulunan bu derse anlayarak yapmış oldum araştırma ödevi mi tamamladım verdiğiniz cevapları anlaşılır kısa özlü bir şekilde olmuş dediklerime geçirirken de kolye daha iyi bir şekilde anladım sizlere çok teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.